Skarbówka w Chorzowie „zarobiła” dla budżetu państwa prawie 6 mln zł

Spadkobiercy zmarłego z Chorzowa złożyli wniosek o przekazanie zgromadzonych przez niego środków na rachunku VAT. Okazało się, że ten nie zgłosił przychodu ze sprzedaży nieruchomości, więc musieli zapłacić blisko 6 mln zł zaległego podatku – informują w katowickiej Izbie Administracji Skarbowej.

fot. pixabay.com
Skarbówka w Chorzowie zarobiła dla budżetu państwa prawie 6 mln zł

W związku ze złożonym wnioskiem przez spadkobierców zmarłego podatnika o przekazanie środków zgromadzonych na rachunku VAT po split payment, pracownicy Urzędu Skarbowego w Chorzowie przeprowadzili "czynności analityczne".

- Zrobili to by ustalić czy kwota z wniosku split payment ma odzwierciedlenie w deklarowanej przez podatnika sprzedaży. Okazało się, że są duże różnice w łącznej kwocie obrotu wynikającej z deklaracji VAT, a kwotą przychodu wykazaną w zeznaniu podatkowym PIT-36L – informują w katowickiej Izbie Administracji Skarbowej.

Spadkobiercy musieli zapłacić prawie 6 mln zł zaległego podatku wraz z odsetkami

Okazało się, że zmarły nie zgłosił przychodu ze sprzedaży nieruchomości na kwotę netto 25 mln zł, co skutkowało zaniżeniem podatku dochodowego od osób fizycznych. Przeprowadzono więc kontrolę i postępowanie podatkowe, po czym wydano decyzję określającą zobowiązania podatkowe spadkodawcy.

- Spadkobiercy zmarłego podatnika zgodzili się z ustaleniami zawartymi w decyzji i wpłacili zaległość podatkową wraz z odsetkami w łącznej kwocie blisko 6 mln zł – zaznaczają w skarbówce.

Split payment to mechanizm płatności podzielonej, który polega na tym, że płatność za towar lub usługę zostaje rozdzielona na kwotę netto i podatek VAT. Kwota podatku od towarów i usług trafia na odrębny rachunek VAT, z którego podatnik może opłacać tylko określone przepisami należności. Na wniosek podatnika środki te mogą zostać uwolnione przez właściwego naczelnika urzędu skarbowego. W przypadku śmierci podatnika, środki zgromadzone na jego rachunku VAT, mogą zostać uwolnione dopiero na wniosek spadkobiercy.

Pieniądze

Może Cię zainteresować:

Ilu milionerów mieszka w Chorzowie?

Autor: Maciej Poloczek

07/07/2021

Kasa1

Może Cię zainteresować:

Przybywa milionerów w Chorzowie i Świętochłowicach

Autor: Redaktor Chorzowski

10/08/2020

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon