Sensacyjne odkrycie! Odnaleziono dokument, którego konsekwencją było powstanie Ruchu Chorzów

W Muzeum Hutnictwa w Chorzowie dokonano sensacyjnego odkrycia. W zbiorach przekazanych do placówki odnaleziono, uznawany za zaginiony, jeden z dokumentów, którego konsekwencją było powstanie klubu „Ruch” Hajduki Wielkie.

fot. FB/Muzeum Hutnictwa
Ruch Chorzów pismo z Komisariatu Plebiscytowego

W zbiorach przekazanych do Muzeum Hutnictwa odnaleziono oryginał pisma skierowanego do Teofila Paczyńskiego, głównego inicjatora założenia klubu sportowego „Ruch” Hajduki Wielkie (dzisiejszego Ruchu Chorzów). Była to odpowiedź z sekcji sportowej Polskiego Komisariatu Plebiscytowego na prośbę o finansowe wsparcie dla powstającego klubu. W piśmie datowanym na 30 marca 1920 r. czytamy m.in.:

W odpowiedzi na pismo Pana z dnia 29 III. b.r. uprasza się posłać do tutejszej sekcji sportowej, Hotel Lomnitz pokój 39, zaufanego człowieka i upoważnić go do odbioru żądanego wsparcia finansowego.

Odnaleziony dokument związany jest z powstaniem Ruchu Chorzów

Konsekwencja tego pisma było powstanie dzisiejszego Ruchu Chorzów. W Muzeum Hutnictwa informują, że na ten bezcenny dokument natrafili podczas ewidencjonowania obszernych zbiorów przekazanych do placówki z muzeum zakładowego Huty Batory. - Planowana konserwacja pozwoli zachować go dla przyszłych pokoleń i powinna sprawić, że będziemy mogli zaprezentować go miastu i sportowemu światu – podkreślają w muzeum.

W Ruchu Chorzów dodają, że po tym, jak kopia tego dokumentu pojawiła się w klubowej monografii w 1970 r., uznawany był on za zaginiony.

Historia Ruchu Chorzów

Może Cię zainteresować:

Kolejne cztery lata Niebieskich. Zaprezentowano drugą cześć „Historii Ruchu Chorzów”

Autor: Maciej Poloczek

15/12/2021

Historia ruchu

Może Cię zainteresować:

Niebieskie początki – ukazał się pierwszy tom „Historii Ruchu Chorzów”

Autor: Redaktor Chorzowski

08/10/2020

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon