Niebieskie początki – ukazał się pierwszy tom „Historii Ruchu Chorzów”

W klimacie lat 20. ubiegłego wieku w Chorzowskim Centrum Kultury zaprezentowano pierwszy tom długo oczekiwanej publikacji, czyli „Historii Ruchu Chorzów”. Książka obejmuje lata 1920-1929.

Historia ruchu

Nowa publikacja o historii chorzowskiego klubu powstała nieco przez przypadek, dzięki cudownie odnalezionemu zaginionemu archiwum Ruchu w piwnicy jednego ze świętochłowickich bloków. Bezcenne dokumenty pojawiły się latem ubiegłego roku, gdy Niebiescy pogrążali się w cichym upadku.

- Właśnie wtedy pojawiły się bezcenne dokumenty, stare fotografie, pamiątki z najbardziej zamierzchłej przeszłości, gdy w niesprzyjających warunkach klub powstawał, walczył o przetrwanie, budował swoją pozycję najpierw w siebie w Hajdukach, potem na Górnym Śląsku wreszcie w całej Polsce, a także daleko poza jej granicami. Wreszcie rozwinął się do największej potęgi w polskiej piłce – czytamy we wstępie autorów książki.

Co można znaleźć w pierwszym tomie historii Ruchu Chorzów?

Odnalezione w Świętochłowicach klubowe materiały opracował, powołany przy Stowarzyszeniu Kibiców Wielkich Ruch, zespół ds. historii klubu. Autorami pierwszej części historii Niebieskich są Piotr Kowalik, Damian Sifczyk oraz Andrzej Godoj. Okładkę zaprojektował Karol Gwóźdź.

- Na kartach Historii Ruchu Chorzów pełnym blaskiem świecą gwiazdy lat dwudziestych, bracia Bartoszkowie, Józef Sobota, Stefan Katzy, Wilhelm Kałuża i wielu innych. To w tym tomie znajdzie czytelnik opisy pierwszych momentów w pierwszej drużynie wielkiej legendy Ruchu Gerarda Wodarza. To tutaj skrzą się niezwykłe dokonania piłkarskie Teodora Peterka – informuje klub z Cichej.

W premierze książki w Chorzowskim Centrum Kultury wzięli udział m.in. byli piłkarze Ruchu Chorzów, przedstawiciele klubu i kibice. Impreza odbyła się w klimacie lat 20. ubiegłego wieku, czyli okresu opisywanego w pierwszym tomie historii Niebieskich. W panelu prowadzonym przez Grzegorza Joszko, ze stowarzyszenia Wielki Ruch, autorzy książki opowiadali o swoich pracach nad publikacją, początkach chorzowskiego klubu i odkryciach dokonanych w świętochłowickiej piwnicy.

Pierwszy tom „Historii Ruchu Chorzów” można nabyć w Strefie Kibica przy ul. Cichej lub w internetowym sklepie klubu.

fot. ruchchorzow.com.pl/Rafał Rusek

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon