Kolejne cztery lata Niebieskich. Zaprezentowano drugą cześć „Historii Ruchu Chorzów”

fot. Ruch Chorzów/Tomasz Stefanik
Historia Ruchu Chorzów

W klubowej kawiarence przy ul. Cichej w Chorzowie zaprezentowano we wtorek, 14 grudnia 2021 r., 2. część I tomu „Historii Ruchu Chorzów”. Omówiono w niej lata 1930-1933, czyli okres zakończony zdobyciem pierwszego tytułu Mistrza Polski.

„Historia Ruchu Chorzów” ma swój początek latem 2019 r., kiedy w piwnicy jednego ze świętochłowickich domów odnaleziono część zaginionego archiwum Niebieskich. Znalezisko opracowała grupa historyków i miłośników piłki nożnej skupiona wokół Stowarzyszenia Wielki Ruch. Pierwsza część cyklu ukazała się w październiku ubiegłego roku.

„Żaden klub w Polsce nie ma opisanej swojej biografii na tak wysokim poziomie”

Autorami drugiego tomu historii chorzowskiego Ruchu są: Tomasz Buja, Andrzej Godoj, Piotr Kowalik oraz Damian Sifczyk, a wydawcą Grzegorz Joszko. - Nie jest łatwo przygotować to tak, by wszystkie rozdziały były spójne pod względem stylu pisania, gdy w zespole jest aż czterech autorów. Bardzo chcieliśmy, aby książka ukazała się w tym roku i udało się. Myślę, że jest to świetna książka i nie mówię tego jako współautor, tylko czytelnik. Żaden klub w Polsce nie ma opisanej swojej biografii na tak wysokim poziomie - mówił Sifczyk (za ruchchorzow.com.pl).

Drugi tom historii Niebieskich opowiada o latach 1930-1933. To był ciężki okres dla klubu, ale właśnie wtedy Ruch Chorzów zdobył swoją pierwszą gwiazdkę. - Przez 150 stron sam zastanawiam się, co sprawiło, że Ruch sięgnął po ten pierwszy tytuł mistrzowski. Myślę, że złożyło się na to wiele czynników, a na pierwszym planie byłaby to chyba stabilizacja składu, reforma ligi czy koniec służby wojskowej Peterka - takie to były czasy. Owszem, to był trudny okres, ale mówi się, że w ciężkich czasach rodzą się silni ludzie – mówił na spotkaniu Andrzej Godoj.

Jak podkreślają autorzy okres, o którym opowiada kolejna cześć historii chorzowskiego Ruchu to także gorący czas polityczny, gdy ścierały się ze sobą dwa silne obozy. Politycy zaś interesowali się sportem, więc w książce pojawiają się osoby związane z sanacją. W tym kontekście ważnym momentem była 10. rocznica powstania klubu. - W 1930 roku Ruch zorganizował dwudniowe obchody 10-lecia istnienia. Geniusz Paczyńskiego podpowiedział mu, by zaprosić na nie ważnych polityków. Miał intuicję co do tego, kto powinien być patronem tej uroczystości. To był zaczyn tego, co działo się w późniejszych latach. Ruch wkrótce stał się dominatorem na krajowej scenie. M.in. o tym można przeczytać w książce – mówił, cytowany przez klubową stronę, Piotr Kowalik.

Kiedy kolejne części „Historii Ruchu Chorzów”?

Pierwsza część „Historii Ruchu Chorzów” została wybrana przez czytelników Sportową Książką Roku 2020. Drugą część można kupić w internetowym sklepie klubu, w „eRce” na ul. Jagiellońskiej oraz w Strefie Kibiców przy ul. Cichej 6 w Chorzowie. Kosztuje 69 zł. Kolejne części monografii Niebieskich mają się ukazać w kwietniu i grudniu przyszłego roku.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Kulesza

Co prezes PZPN robił na Stadionie Śląskim?

Chiliński Siemianowski

Transfer po raz trzeci. Nastoletni napastnik w Ruchu

Ruch

Ruch rozpoczął przygotowania. Pojawili się nowi piłkarze

Szywacz siemianowski

Wychowanek Wisły Kraków w Ruchu. Ma I-ligowe doświadczenie

Ruch Chorzów awans

Plebiscyt „eRki 2021”. Wyniki głosowania

Historia Ruchu Chorzów

Wkrótce premiera drugiej części „Historii Ruchu Chorzów”

Stadion Ruchu Chorzów

II liga już pokazała pazurki. Ruch Chorzów tylko z remisem