Rusza projekt "Oddział Od/Nowa". Mieszkańcy Chorzowa mogą zdecydować jak będzie działać miejskie muzeum

Dawne Muzeum w Chorzowie, przy ul. Powstańców 25, wreszcie ma być muzeum o Chorzowie. Placówka, która obecnie funkcjonuje jako Oddział Historii Miasta i Regionu chorzowskiego Muzeum Hutnictwa, prawdopodobnie zmieni także siedzibę. Ruszył projekt „Oddział Od/Nowa”, który ma wskazać jaki kształt ma mieć odnowione muzeum. To otwarte przedsięwzięcie. Każdy zainteresowany może wziąć w nim udział i wnieść swój wkład.

Muzeum w Chorzowie

Chyba każdy mieszkaniec Chorzowa choć raz odwiedził dawne Muzeum w Chorzowie. Podczas szkolnego wyjścia na wystawę o dziejach pieniądza, która przez długie lata była główną ekspozycją przy ul. Powstańców 25. Dla większości była to pierwsza i ostatnia wizyta w tym miejscu. Tej wystawy już nie ma, a muzeum funkcjonuje teraz jako Oddział Historii Miasta i Regionu chorzowskiego Muzeum Hutnictwa. Muzeum planuje odświeżenie oferty miejskiego oddziału, a w prace nad tym mogą się włączyć także mieszkańcy Chorzowa.

To ma być muzeum dla Chorzowa i o Chorzowie

- To ma być muzeum dla Chorzowa, ale też oczywiście o Chorzowie. Jednak, żebyśmy uzyskali ten efekt „dla” to musimy się dowiedzieć dla kogo to muzeum ma budować swoją ofertę. Nie jesteśmy sobie w stanie wyobrazić kto za trzy czy cztery lata przekroczy kroki tego muzeum. Rzeczywistość wokół nas zmienia się tak dynamicznie, że także możliwe narracje czy to, co uważamy za swoje dziedzictwo też zmienia się dosyć dynamicznie. Stawiamy otwarte pytanie jakim muzeum to muzeum ma być w perspektywie kilku najbliższych lat – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

W muzeum do dyskusji na ten temat zapraszają szerokie grono potencjalnych odbiorców, przede wszystkim mieszkańców Chorzowa. Ruszył projekt „Oddział Od/Nowa”, który ma dać odpowiedź na pytanie czym ma być to muzeum, o czym ma opowiadać czy jakimi ma posługiwać się narzędziami, żeby przyszły odbiorca poczuł się nie tylko biernym odbiorcą wystawy, ale także jej współtwórcą.

W ramach projektu przez kilka miesięcy 2023 roku organizowane będą różnego rodzaju spotkania, interakcje i konsultacje społeczne. Już w kwietniu odbędzie się seminarium z udziałem znakomitych ekspertów z całego kraju. Zaplanowane są sesje generowania pomysłów, moderowane dyskusje, wspólna praca warsztatowa, wymiana myśli na forach cyfrowych, a nawet letni piknik w w muzeum.

Projekt odnowy chorzowskiego muzeum ma być gotowy na jego stulecie

Konsultacje społeczne prowadzone będą przez dr hab. Kingę Annę Gajdę, ekspertkę zawodowo związaną z Uniwersytetem Jagiellońskim w Krakowie, która badawczo zajmuje się realizacją analizą procesów partycypacyjnych w muzeach oraz Piotra Michałowskiego, wiceprezydenta Europejskiej Sieci Centrów Kultury ENCC w Brukseli oraz niezależnego eksperta ds. Szlaków kulturowych Rady Europy. Wynikiem ich prac będzie raport zawierającego m.in. wytyczne i rekomendacje dotyczące sposobów redefiniowania formy i treści Oddziału Historii Miasta i Regionu.

– Współczesne muzeum to miejsca interpretowania pamięci, spotkania i dyskusji. Projekt „Oddział Od/Nowa” to ważny krok w rozwoju chorzowskiego muzeum i działanie w takim właśnie kierunku. Rozwiązania stosowane zazwyczaj tylko w największych muzeach teraz wykorzystamy również w Muzeum o lokalno-regionalnej skali. Dzięki szerokim konsultacjom społecznym, Muzeum będzie w stanie lepiej odpowiadać na rozpoznane potrzeby mieszkańców oraz turystów. Będzie to miejsce pełne historii, edukacji i kultury, które przyciągnie uwagę i zainteresowanie szerokiego grona odbiorców – zauważa dr Gajda.

Projekt odnowy ma być gotowy w 2025 roku, gdy chorzowskie muzeum będzie obchodziło swoje stulecie. Placówka prawdopodobnie zmieni także swoją siedzibę. W planach jest przeprowadzka do Domu Kalidego. To jeden z najstarszych domów dawnej Królewskiej Huty. Stanowił część kolonii robotniczej założonej pod koniec XVIII wieku. To miejsce urodzenia i rodzinny dom rzeźbiarza Theodora Erdmanna Kalidego.

Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa dołączy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Autor: Maciej Poloczek

04/01/2023

Muzeum Hutnictwa

Może Cię zainteresować:

Już prawie 30 tys. osób odwiedziło Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

12/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon