Muzeum Hutnictwa dołączy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa dołączy do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego. Będzie to drugi obiekt z Chorzowa, który znajdzie się w tym elitarnym gronie. Wkrótce zostanie podpisana umowa w tej sprawie.

Muzeum Hutnictwa

Decyzję o włączeniu Muzeum Hutnictwa w Chorzowie do Szlaku Zabytków Techniki Województwa Śląskiego 21 grudnia 2022 r. podjął Zarząd Województwa Śląskiego. Będzie to drugi obiekt z Chorzowa na szlaku - znajduje się tam już Szyb Prezydent z Kompleksem Sztygarka. Chorzowskie muzeum będzie też pierwszym zabytkiem techniki hutnictwa żelaza i stali na śląskim szlaku. Jest tam już co prawda jedno muzeum hutnictwa, ale to Muzeum Hutnictwa Cynku Walcowania w Katowicach.

Promocyjna dźwignia dla Muzeum Hutnictwa

Wraz z chorzowskim muzeum do szlaku włączono także Stację Biblioteka w Rudzie Śląskiej Chebziu. Teraz będzie on więc liczył 42 obiekty. Dla Muzeum Hutnictwa dołączenie do Szlaku Zabytków Techniki może być promocyjną dźwignią, która przyciągnie do Chorzowa jeszcze więcej zwiedzających. Ambicją zarządzających placówką jest dołączenie do gwiazd szlaku, których obecnie jest sześć – wśród nich m.in. Kopalnia Guido oraz Zabytkowa Kopalnia Srebra.

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa otwarto pod koniec listopada 2021 r. Mieści się w hali byłej elektrowni Huty Królewskiej. Sercem placówki jest wystawa stała „Królestwo Żelaza” gdzie można zobaczyć m.in. ogromne hutnicze maszyny, takie jak zespół walcowniczy z 1874, młot mostowy Escheringa czy młot parowo-powietrzny Brinkmanna. Jej część stanowią także opowieści byłych pracowników i pracownic chorzowskich hut.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Muzeum Hutnictwa wcześniej znalazło się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego

Muzeum jeszcze przed otwarciem dla zwiedzających znalazło się na Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (European Route of Industrial Heritage – ERIH). To szlak kulturowy, który obejmuje ponad 2000 obiektów rozsianych po całej Europie. Są to dawne zakłady przemysłowe, industrialne parki krajobrazowe czy interaktywne muzea przemysłu i techniki.

Placówka została też m.in. wyróżniona w Konkursie na Wydarzenie Muzealne Roku Sybilla 2021, za wystawę „Królestwo Żelaza” oraz w konkursie Zabytek Zadbany 2022. Z kolei 26. edycji konkursu Modernizacja Roku & Budowa XXI wieku zdobyła główną nagrodę w kategorii „Obiekty zabytkowe”.

Wyróżnienie dla Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa docenione w kolejnym konkursie

Autor: Maciej Poloczek

15/11/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon