„Rozpalamy nowy ogień”. Pierwsze Targi Pracy i Edukacji Młodzieży w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

W chorzowskim Muzeum Hutnictwa spoglądają w… przyszłość. Zaplanowano tam bowiem pierwszą edycję Targów Pracy i Edukacji Młodzieży. Wezmą w nich udział wiodące uczelnie techniczne w kraju oraz firmy reprezentujące branżę metalurgiczną i koksowniczą.

Chorzow muzeum hutnictwa

Targi Pracy i Edukacji Młodzieży, pod hasłem „Rozpalamy nowy ogień”, odbędą się w Muzeum Hutnictwa w dniach 8 i 9 kwietnia 2024 r., w godzinach 9.00-14.00. Oferta targów została przygotowana przede wszystkim z myślą o uczniach szkół podstawowych oraz ponadpodstawowych.

- Celem wydarzenia jest prezentacja przemysłu hutniczego i koksowniczego jako branż wykorzystujących innowacyjne technologie, o strategicznym znaczeniu dla gospodarki i oferujących młodym ludziom możliwości zawodowego rozwoju – podkreślają w Muzeum Hutnictwa.

Swoją ofertę na targach w Chorzowie przedstawią m.in.: Politechnika Śląska w Gliwicach, Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie, Politechnika Częstochowska i Akademia Śląska w Katowicach. Jednocześnie uczniowie będą mogli się spotkać z przedstawicielami wiodących w świecie firm produkujących stal.

- Reprezentanci uczelni i branży metalurgicznej prezentować będą istniejące perspektywy edukacyjne i zawodowe, rolę inżynierii materiałowej w rozwoju nowoczesnej elektrotechniki i elektroenergetyki, lotnictwa, motoryzacji, budownictwa, a nawet medycyny – wyliczają w chorzowskim muzeum.

Targi Pracy i Edukacji Młodzieży w Muzeum Hutnictwa. Nie tylko prezentacje ofert uczelni i firm

W ramach targów zaplanowano cykl interaktywnych wykładów i warsztatów, pokazy pracy maszyn, prezentacje wyrobów, jak i wycieczki do czynnych zakładów. Uczniowie będą mogli wziąć udział w warsztatach wprowadzających w świat projektowania CAD, skanowania 3D, jak i w pokazach tajników prototypowania z wykorzystaniem nowoczesnych technologii przestrzennych.

- Na młodzież szkolną czekać będą również ciekawe prezentacje. Podczas nich dowiedzą się, co łączy hutę ze smartfonem, a co nić chirurgiczną z samochodem Tesla. Odkryte zostaną też tajemnice silnika odrzutowego największego na świecie samolotu pasażerskiego Airbus A380. Wiele będzie o ogniu. Zacznie się od wykładu o jego kluczowej roli w rozwoju cywilizacyjnym, a skończy na eksperymentach pirotechnicznych i widowiskowych oraz pokazach formowania i odlewania – dodają w muzem.

Targi odbędą się w siedzibie Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, przy ul. Metalowców 4a. Zaproszeni są w szczególności uczniowie z klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego. Udział w wydarzeniu jest bezpłatny. Wymagane jest wcześniejsze zgłoszenie ze strony szkół i placówek zainteresowanych udziałem. Zgłoszenia przyjmowane są pod adresem mailowym: edukacja@muzeumhutnictwa.pl lub telefonicznie 694 922 174. Liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

Ambasador islandii w muzeum hutnictwa 15 marca 2024 3

Może Cię zainteresować:

Ambasador Islandii odwiedził Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Powód? Wyjątkowy starodruk Księgi o Zasiedleniu, opisującej dzieje Islandii

Autor: Szymon Karpe

15/03/2024

Muzeum Hutnictwa powołuje Społeczne Kolegium Doradcze

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa powołuje Społeczne Kolegium Doradcze. Można zgłaszać kandydatury

Autor: Maciej Poloczek

27/02/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon