Ranking Perspektywy 2023. Najlepsze licea i technika w Chorzowie

Znamy najlepsze licea ogólnokształcące i technika według rankingu Perspektywy 2023. Przeanalizowano wyniki ponad 2,5 tys. szkół średnich. W Chorzowie czołówka najlepszych od lat pozostaje bez zmian.

fot. Maciej Poloczek
Chorzów Uniwesyteckie I LO im Juliusza Słowackiego

Miesięcznik „Perspektywy” już po raz 25. zaprezentował swój Ranking Liceów i Techników. Jego głównymi adresatami są uczniowie i ich rodzice, którzy muszą podjąć decyzję dotyczącą wyboru dalszej ścieżki kształcenia. Ranking ma być pomocą w wyborze liceum lub technikum.

– Od 25 lat z satysfakcją pokazujemy szkoły, w których warto się uczyć. I nie chodzi tylko o czołową piętnastkę najlepszych liceów oraz dziesiątkę najlepszych techników, które honorujemy podczas gali rankingu. Z tabel, jakie publikujemy, można odczytać znacznie więcej: która szkoła od lat utrzymuje wysoką formę, która spada, a która wspina się coraz wyżej - mówi Waldemar Siwiński, prezes Perspektywy Press (za perspektywy.pl).

Zwycięzcy Rankingu Liceów i Techników Perspektywy 2023 to: XIV LO im. Stanisława Staszica w Warszawie (najlepsze liceum) oraz Technikum Mechatroniczne nr 1 w Zespole Szkół Licealnych i Technicznych nr 1 w Warszawie (najlepsze technikum).

Najlepsze licea w Chorzowie

W Chorzowie Ranking Liceów pozostaje bez zmian. Podobnie jak w poprzednich latach najlepszym liceum jest Uniwersyteckie I LO im. Juliusza Słowackiego (12. miejsce w woj. śląskim i 156. w rankingu ogólnym). Kolejne to Publiczne LO S.R.K.A.K czyli Katolik (20. miejsce w woj. śląskim i 215. w rankingu ogólnym), a na trzeciej pozycji znalazło się III LO im. Stefana Batorego (83. miejsce w woj. śląskim i 794. w rankingu ogólnym).

W województwie śląskim najlepsze liceum to V LO w Bielsku-Białej (30. miejsce w rankingu ogólnym). Kolejne są III LO im. Adama Mickiewicza w Katowicach (35. miejsce w rankingu ogólnym) oraz IV LO im. Stanisława Staszica w Sosnowcu (42. miejsce w rankingu ogólnym).

Kryteria Rankingu Liceów 2023 to: wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (30%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (45%) oraz sukcesy w olimpiadach (25%). Po raz kolejny w tej kategorii zostały uwzględnione osiągnięcia w olimpiadach międzynarodowych.

Najlepsze technika w Chorzowie

Wśród chorzowskich szkół technicznych wyniki też zbliżone do tych z lat poprzednich. Najlepsze jest Technikum Mechaniczno-Elektryczne w ZSTiO nr 3 (23. miejsce w woj. śląskim i 178. w rankingu ogólnym), kolejne to Technikum Ekonomiczne w CKZiU (31. miejsce w rankingu wojewódzkim i 214. w rankingu ogólnym), a podium zamyka Technikum Chemiczne nr 4 w ZSTiO nr 4 (101. miejsce w rankingu wojewódzkim i poza pierwszą 500 w rankingu ogólnym).

W województwie śląskim najlepsze technikum to Technikum nr 4 w ZS nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju (7. miejsce w rankigu głównym). Na drugim miejscu jest Technikum nr 17 w ŚTZN w Katowicach (19. miejsce w rankingu ogólnym), a trzecią pozycję zajęło Technikum nr 1 w BSP w Bielsku-Białej (20. miejsce w rankingu ogólnym).

Kryteria Rankingu Techników 2023 to: sukcesy szkoły w olimpiadach (20%), wyniki matury z przedmiotów obowiązkowych (20%), wyniki matury z przedmiotów dodatkowych (30%) oraz wyniki egzaminu zawodowego (30%).

Chorzów Liceum Batorego

Może Cię zainteresować:

Najlepsze licea i technika w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

13/01/2022

Chorzow slowak

Może Cię zainteresować:

Ranking Perspektyw 2021: Najlepsze szkoły w Chorzowie

Autor: Redaktor Chorzowski

28/01/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon