Radni zdecydują o budowie osiedla przy Parku Śląskim. Chodzi o teren po zawalonej hali MTK

Na terenie byłych Międzynarodowych Targów Katowickich, w miejscu największej katastrofy budowlanej w historii Polski, planowana jest budowa osiedla mieszkaniowego. W miejskim planie zagospodarowania przestrzennego jest to jednak teren przeznaczony pod usługi i handel. Na budowę osiedla muszą się więc zgodzić chorzowscy radni. Nadzwyczajną sesję w tej sprawie zaplanowano na czwartek, 9 marca 2023 r. Społecznicy apelują o zablokowanie tej inwestycji.

W styczniu tego roku minęło 17 lat od katastrofy w hali Międzynarodowych Targów Katowickich. Pod jej dachem zginęło zginęło 65 osób, a ponad 140 zostało rannych. Od tego czasu teren katastrofy pozostaje niezagospodarowany, ale w 2018 r. kupiła go spółka Atal, która chce tam zbudować osiedle mieszkaniowe.

„Zielone osiedle” w miejscu zawalonej hali MTK?

Zgodę na taką inwestycję musi jednak wyrazić Rada Miasta Chorzów, bo teren po MTK w planie zagospodarowania przestrzennego przeznaczony jest pod usługi i handel. Inwestor zamierza jednak wykorzystać przepisy „lex deweloper”, czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących z 2018 r. Firma Atal na początku stycznia 2023 r. złożyła wniosek o „ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej i inwestycji towarzyszącej”.

- Powstanie inwestycji, wraz z nowoczesną szkołą podstawową, jest szansą na rewitalizację terenu po byłym Ośrodku Postępu Technicznego i nadanie mu nowej funkcji, z poszanowaniem istnie­jącej substancji przyrodniczej – zapewniają w spółce Atal.

Jak zapewnia deweloper ma to być „zielone osiedle”. Inwestycja zakłada budowę trzech kaskadowych budynków mieszkalnych, które zajmą powierzchnię ok. 17% działki, która od 2018 r. jest własnością Atala. Oprócz mieszkań znajdą się w nich także lokale z przeznaczeniem na funkcje usługowe, np. przedszkole. Obok mają się pojawić elementy małej architektury, skwery, place zabaw oraz miejsca postojowe dla samochodów i rowerów.

Społecznicy protestują przeciw budowie osiedla przy Parku Śląskim

Przeciwko tym planom protestuje m.in. Stowarzyszenie Nasz Park. Jego członkowie podkreślają, że zrobili wszystko, by przeciwstawić się tej budowie i dodają, że teraz wszystko w rękach chorzowskich radnych.

- Jest po prostu nieprzyzwoite budowanie na tym terenie mieszkań, zamiast oddanie go i przeznaczenie do zagospodarowania na cele publiczne związane z Parkiem tak, jak przewidywał to akt notarialny przekazania terenów Skarbu Państwa miastu Chorzów – zaznaczają w stowarzyszeniu.

Chorzowscy radni wnioskiem dewelopera zajmą się w czwartek, 9 marca 2023 r., na zwołanej tylko w tej sprawie sesji Rady Miasta. Przypomnijmy, że wcześniej wielokrotnie zajmowali się budową osiedla na sąsiednim terenie przy ul. Targowej. W 2018 r. nie zgodzili się na budowę, ale dwa lata później zmienili zdanie. Wtedy uchwała została uchylona przez nadzór prawny wojewody. Inwestor, spółka Green Park Silesia, złożył więc kolejny wniosek, który uwzględniał uwagi nadzoru wojewody. Chorzowscy radni zajęli się nim w maju 2021 r. i… wtedy znów zmienili zdanie i nie zgodzili się na tę inwestycję. Na działce przy ul. Targowej 4 można jednak zbudować aparthotel, na co zgodę we wrześniu 2020 r. wydał prezydent Chorzowa.

Wizualizacja osiedla Targowa

Może Cię zainteresować:

ATAL pokazuje wizualizacje osiedla przy Targowej, na terenach byłego OPT, tuż przy Parku Śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

12/12/2022

Wizualizacje osiedla na terenie rzeźni w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej rzeźni w Chorzowie. Radni zezwolili na budowę

Autor: Maciej Poloczek

28/10/2022

Chorzów byłe MTK

Może Cię zainteresować:

Będą nowe osiedla przy Parku Śląskim? Władze Chorzowa chcą zmiany planów zagospodarowania przestrzennego

Autor: Maciej Poloczek

18/02/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon