Pustostany w Chorzowie. Blisko 200 lokali użytkowych należących do miasta

Wydział Zasobów Komunalnych Urzędu Miasta Chorzów przygotował „Sprawozdanie z prowadzenia gospodarki lokalami użytkowymi za rok 2023”. Wynika z niego, że w miejskich budynkach jest blisko 200 pustostanów.

Pustostany w Chorzowie Blisko 200 lokali użytkowych

Miasto Chorzów na koniec 2023 r. dysponowało 866 lokalami użytkowymi znajdującymi się w budynkach, które są własnością miasta lub znajdują się w jego zarządzie, w tym:

  • 667 lokali zajętych (633 wynajętych oraz 34 zajmowanych bez tytułu prawnego)
  • 199 pustostanów
- Podstawowym sposobem zagospodarowania pustostanów była licytacja stawki czynszowej oraz przetarg ofertowy – czytamy w sprawozdaniu.

W roku 2023 ogłoszono 12 licytacji stawki czynszowej oraz 12 przetargów ofert – wynajęto 6 lokali w licytacji oraz 9 w przetargu. Poza procedurą przetargową zostało wynajętych 49 lokali użytkowych. W ramach cesji, czyli przepisania tytułu prawnego na dotychczasowych warunkach, zawarto 22 umowy najmu. Były także licytacje stawki czynszowej na garaże przy ul. Karola Miarki czy przetarg ofert w programie „Lokale na start”. W sumie w 2023 r. zawarto 95 umów najmu.

Z kolei rozwiązano w ubiegłym roku 74 umowy najmu lokali użytkowych, m.in. z powodu zaległości czynszowych, cesji lokalu czy nie podpisania przez najemcę aneksu dotyczącego waloryzacji stawki czynszu. Po spłacie zaległości czynszowych w przypadku 2 lokali przywrócono tytuł prawny na rzecz dotychczasowych najemców.

Stawki czynszu w lokalach użytkowych w Chorzowie

Wysokość stawki czynszowej w lokalach do licytacji określana jest w odniesieniu do stawek rynkowych. Wpływ na to ma również usytuowanie lokalu oraz jego stan techniczny. W drugiej licytacji stawka czynszu może zostać obniżona, a jeżeli lokalu nie uda się wynająć, to jest jest przeznaczany do wynajmu w drodze przetargu ofertowego. Jak czytamy w sprawozdaniu najwyższa stawka w lokalu użytkowym wynajętym w 2023 r. wynosiła 33 zł netto za metr kwadratowych (przetarg ofertowy), a najniższa 2,50 zł neto za metr kwadratowy (w trybie poza przetargiem).

Lokale na start w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

„Lokale na start” w Chorzowie. Miasto oferuje preferencyjne stawki czynszu

Autor: Redakcja

08/02/2024

Chorzów dostanie pieniądze na boisko A co ze stadionem

Może Cię zainteresować:

Chorzów dostanie pieniądze na infrastrukturę dla akademii piłkarskiej. A co ze stadionem?

Autor: Maciej Poloczek

05/02/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon