Przy chorzowskiej tężni stanął zielony przystanek. Obniża temperaturę i zmniejsza zapylenie

Obniża temperaturę wokół nawet o 5 °C w upalne dni i zmniejsza zapylenie o 20% - przy chorzowskiej tężni stanął zielony przystanek. Ciąg ekologicznych wiat przystankowych znalazł się także na ul. 3 Maja. To efekt współpracy miasta Chorzów z firmą AMS.

Wspólny projekt miasta Chorzów i firmy AMS, lidera reklamy zewnętrznej w Polsce, to osiem wiat przystankowych z zielonymi dachami. Jedna z nich, znajdująca się na Placu Hutników przy chorzowskiej tężni, jest „na bogato” - pokryta jest zielonym dachem, przyjazna dla ptaków i wyposażona w dwa dodatkowe panele z pnącymi roślinami.

Co prawda w tym miejscu zatrzymuje się niewiele autobusów komunikacji miejskiej, ale urzędnicy z Chorzowa podkreślają, że często zatrzymują się i odjeżdżają stamtąd autobusy turystyczne, dzięki temu można pokazać osobom odwiedzającym Chorzów, że to zielone miasto, dbające o ekologię. Pozostałe eko wiaty stanęły na przebudowanej ul. 3 Maja.

- AMS od lat aktywizuje lokalne społeczności, samorządy i biznes, podkreślając, jak ważna jest komunikacja społeczna dająca poczucie wpływu na otaczającą rzeczywistość i odpowiedzialności za naszą planetę. Tworzenie rozwiązań nature based solution w miastach przynosi korzyści zarówno środowiskowe, jak społeczne – mówi Marek Kuzaka, prezes AMS.

Przystanki naturalnie klimatyzowane

Dach takiego zielonego przystanku, pokryty dywanem rozchodnikowym, magazynuje 150 litrów wody deszczowej przy jednorazowym opadzie, obniża o 3-5 °C temperaturę powietrza wokół przystanku w upalne dni. Zmniejsza także zapylenie wokół wiaty aż o 15-20% i absorbuje 7,2 kg dwutlenku węgla rocznie.

- Zalety takiej wiaty przystankowej, oprócz estetyki, produkcji tlenu przez rośliny zielone znajdujące się na dachu, to także ochrona przed wysoką temperaturą dla pasażerów czekających na tramwaje czy autobusy. Tradycyjna, metalowa potrafi rozgrzać się w słońcu do temperatury nawet 45 stopni Celsjusza. Wiaty przystankowe są naturalnie "klimatyzowane", przyjaźniejsze i bardziej komfortowe dla mieszkańców – podkreśla prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Rośliny tworzące dywan rozchodnikowy, który pokrywa dach, są niezwykle wytrzymałe na warunki środowiskowe, dodatkowo mają długi okres kwitnienia i wysoką klasę miododajności. Szyby wiat oznakowane są kropkami, co ma ograniczać kolizję ptaków z szybami i poprawić ich bezpieczeństwo w przestrzeni miejskiej.

Znika dawna Fala w Parku Śląskim Rozpoczęła się wielka demolka

Może Cię zainteresować:

Znika dawna „Fala" w Parku Śląskim. Rozpoczęła się wielka demolka

Autor: Maciej Poloczek

30/03/2023

Muzeum w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Rusza projekt "Oddział Od/Nowa". Mieszkańcy Chorzowa mogą zdecydować jak będzie działać miejskie muzeum

Autor: Maciej Poloczek

30/03/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon