Prawie dwa razy więcej za centralne ogrzewanie! Takie podwyżki przewiduje prezes Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej

- Jeżeli zaliczka za ciepło była np. w wysokości 200 zł miesięcznie, to będzie 360 zł. Prawie dwa razy tyle – przewiduje Marek Kopel, prezes Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej. Jego zdaniem taki będzie efekt przyjętej przez Sejm ustawy o wsparciu odbiorców ciepła.

fot. pixabay.com
Termostat kaloryfera

W Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej mieszka niecałe 30 tys. osób, to 1/3 mieszkańców miasta. Wkrótce mogą dostać prawie dwa razy wyższe rachunki za centralne ogrzewanie – tak przewiduje Marek Kopel, prezes ChSM, który był dziś (7 września 2022 r.) gościem Rozmowy Dnia w Radiu Piekary.

Ustawa o wsparciu odbiorców ciepła oznacza podwyżkę o 80 procent?

Taki, zdaniem prezesa spółdzielni, będzie efekt ustawy o wsparciu odbiorców ciepła, którą w miniony piątek, 2 września 2022 r., przyjął Sejm. Jak podkreśla Marek Kopel zgodnie z tą ustawą cena za energie cieplną może w przyszłym roku wzrosnąć maksymalnie o 80 procent. Jego zdaniem każde przedsiębiorstwo zaproponuję maksymalną podwyżkę, bo – z punktu widzenia producenta – inna stawka byłaby bez sensu.

- Jeżeli dostawca energii cieplnej podyktuje nam tę maksymalną cenę zgodną z ustawą, to jeżeli np. zaliczka za ciepło była w wysokości 200 zł miesięcznie, to będzie 360 zł. Prawie dwa razy tyle. Jest to ogromna podwyżka, bardzo odczuwalna – podkreślił prezes ChSM.

Prezes Chorzowskiej Spółdzielni Mieszkaniowej pisze do premiera Morawieckiego

Marek Kopel dodał, że piszą w tej sprawie do premiera Mateusza Morawieckiego. - List jest świeży, jeszcze nie wysłany. Analizujemy to teraz na dniach. Piszemy jakie są skutki przyjęcia tej ustawy, dla takiej spółdzielni jak nasza – zaznaczył.

- Apelujemy o ochronę cen, które są obecnie. Cóż to za ochrona, która powoduje, że narzuca się ceny o 80 procent wyższe. To nie jest ochrona, to jest nawet zachęcenie do podwyższenia cen – podkreślił.

Chorzowska spółdzielnia zakręci kaloryfery

Nie wiadomo czy list przyniesie jakikolwiek skutek. Raczej należy w to wątpić. Co zrobią mieszkańcy po podwyżkach? Czy przykręcą kaloryfery żeby zaoszczędzić? Zrobi to na pewno Chorzowska Spółdzielnia Mieszkaniowa.

- Podjęliśmy już decyzję o wyłączeniu np. wszystkich urządzeń grzewczych na korytarzach i w pomieszczeniach technicznych – mówił prezes Marek Kopel. To jego zdaniem przyniesie oszczędności mieszańcom spółdzielni, bo – jak podkreślił – to oni płacą za ogrzewanie na korytarzach.

Chorzów ul Targowa

Może Cię zainteresować:

Będzie porozumienie w sprawie budowy osiedla przy Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

02/06/2022

Chorzów mieszkania komunalne przy Karola Miarki 40

Może Cię zainteresować:

Mieszkania w byłym chorzowskim szpitalu już gotowe. Wprowadzają się tam pierwsi lokatorzy

Autor: Maciej Poloczek

16/02/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Ruch Chorzów

Będzie nowy układ z wierzycielami Ruchu Chorzów

Chorzów ul Katowicka

Polski Ład dla Chorzowa. Jakie inwestycje będą zgłoszone?

Urząd Miasta Chorzów

Projekt budżetu Chorzowa na 2022 r.

Chorzów stypendia dla uczniów

Stypendia dla najzdolniejszych uczniów z chorzowskich szkół

Chorzów ul Katowicka

Prawie 35 mln zł dla Chorzowa z Polskiego Ładu

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

Mera - otwarcie

Wielkie otwarcie Centrum Architektury Ogrodowej Mera Garden