Mieszkania w byłym chorzowskim szpitalu już gotowe. Wprowadzają się tam pierwsi lokatorzy

W byłym szpitalu przy ul. Karola Miarki 40 w Chorzowie powstały mieszkania komunalne. To 77 lokali o różnym metrażu przeznaczonych m.in. dla seniorów i młodych rodzin. W środę, 16 lutego 2022 r., pierwsi lokatorzy weszli do swoich mieszkań.

W budynku przy ul. Karola Miarki 40 w Chorzowie przez lata mieścił się szpital. Było tu osiem oddziałów, w tym hematologiczny i chorób wewnętrznych, ale wszystkie zostały przeniesione do kompleksu Zespołu Szpitali Miejskich przy ul. Strzelców Bytomskich.

ZOBACZCIE W GALERII JAK WYGLĄDAJĄ MIESZKANIA

Największa inwestycja mieszkaniowa w ostatnich latach

Gmach dawnego szpitala przez klika lat stał pusty, a w 2019 roku rozpoczęła się jego przebudowa na budynek mieszkalny. Powstało tam 77 mieszkań komunalnych. Koszt inwestycji to blisko 18,5 mln zł, z czego ponad 8 mln zł to dofinansowanie z Banku Gospodarstwa Krajowego.

- To największa mieszkaniowa inwestycja w Chorzowie w ostatnich latach. Są tu mieszkania o wysokim standardzie – kawalerki, dwu- i trzy pokojowe, a nawet dwupoziomowe – podkreśla prezydent Chorzowa, Andrzej Kotala.

Przy ul. Karola Miarki 40 rodziła dziecko, a teraz będzie tam mieszkać

Jako pierwsi do nowych mieszkań komunalnych wprowadzą się chorzowscy seniorzy. Wśród nich jest m.in. Marianna Lewicka, która przy ul. Karola Miarki 40… rodziła swoje dziecko. Jako podkreśla nie ma problemu z tym, że będzie mieszkać w byłym szpitalu.

- Mieszkanie jest piękne, a szczyt marzeń to był balkon – podkreśla.

Kolejna z lokatorek, Krystyna Stępin, jest byłą pracownicą służby zdrowia i doskonale pamięta ten budynek jako szpital. - Zmienił się nie do poznania. Jestem pod wrażeniem – podkreśla. Grażyna Guziałek, która również będzie mieszkać przy ul. Karola Miarki 40, dodaje, że nowe mieszkania komunalne to ważna inwestycja, bo nie każdego stać na kupno własnego. - Dostałam kawalerkę i mam piękny balkon – będę tam sadziła kwiatki i piła kawę. Jest super – mówi.

Kto może zostać lokatorem mieszkania przy ul. Karola Miarki 40?

Dla seniorów przeznaczono 35 mieszkań. Kolejne zostaną zasiedlone m.in. w ramach programów „Mieszkanie dla Dużych Rodzin” i „Mieszkanie dla Młodych Rodzin”. Są też lokale przystosowane dla osób z niepełnosprawnościami. Wszystkie mieszkania są wykończone „pod klucz” – są tam m.in. gotowe łazienki i ubikacje, panele na podłogach i kafelki. W każdej klatce schodowej jest winda, a przy budynku są miejsca postojowe.

Czytaj także:

Prezydent Chorzowa podkreśla, że przy przydzielaniu mieszkań w tym budynku pod uwagę brane jest przede wszystkim kryterium dochodowe. - Mamy tutaj nieco wyższą stawkę niż w innych mieszkaniach komunalnych, bo około 12 zł za metr kwadratowy. Nie każdego więc stać, aby takie mieszkanie utrzymać – mówi Andrzej Kotala. Wymagana jest także kaucja, w wysokości 12-krotności czynszu. - To na wypadek gdyby lokator przestał płacić – dodaje prezydent.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon