Bonifikaty na wykup mieszkania komunalnego w Chorzowie. Ile wyniosą w 2022 roku?

W 2022 roku po raz kolejny będzie można w Chorzowie będzie można skorzystać z bonifikaty na wykup mieszkania komunalnego. Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów. Ile wyniesie ulga?

Chorzów Batory

Podczas sesji zaplanowanej na 24 lutego 2022 r. chorzowscy radni zajmą się m.in. uchwałą „w sprawie wyrażenia zgody na wprowadzenie zasad udzielania bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych”. Projekt zakłada, że – tak jak w ubiegłym roku – prezydent miasta może samodzielnie udzielać bonifikat w wysokości 30% od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych zbywanych na rzecz najemców.

Jak uzyskać bonifikatę na wykup mieszkania komunalnego w Chorzowie?

Niestety nie każdy najemca mieszkania komunalnego będzie mógł skorzystać z takiej ulgi. Zgodnie z projektem uchwały dotyczy ona jedynie lokali mieszkalnych usytuowanych w budynkach, w których utworzone zostały wspólnoty mieszkaniowe. Bonifikata zostanie przyznana po spełnieniu określonych warunków:

  1. złożenie wniosku o nabycie lokalu mieszkalnego w terminie od dnia wejścia w życie niniejszej uchwały do dnia 31 grudnia 2022 r.
  2. brak wobec miasta Chorzów zaległości czynszowych lub innych zaległości związanych z najmem lokalu
  3. jednorazowej zapłacie ceny za lokal mieszkalny
  4. nabywca lokalu mieszkalnego nie posiada innego lokalu mieszkalnego lub domu położonego na terenie miasta Chorzów

W ubiegłym roku w Chorzowie także można było wykupić mieszkanie komunalne z bonifikatą w wysokości 30%. Wcześniej taka ulga była jednak wyższa – w 2020 r. wynosiła 40%, a w 2019 r. 50%. W latach 1999 – 2008 przy wykupie mieszkania komunalnego w Chorzowie można było liczyć nawet na 80% bonifikaty.

AKTUALIZACJA, 24.02.2022 r.:

Projekt uchwały „w sprawie wyrażenia zgody na wprowadzenie zasad udzielania bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych” został wycofany z porządku obrad sesji Rady Miasta Chorzów.

AKTUALIZACJA, 19.04.2022 r.:

Projekt uchwały w tej sprawie znalazł się w porządu obrad sesji Rady Miasta Chorzów zaplanowanej na 28 kwietnia 2022 r.

AKTUALIZACJA, 28.04.2022 r.:

W czwartek, 28 kwietnia 2022 r., radni jednogłośnie przyjęli uchwałę dotyczącą zasad udzielania bonifikat od ceny sprzedaży lokali mieszkalnych. Zminiejszono jednak wysokość bonifikaty do 10%.

Dodano także, że o nabycie lokalu mieszkalnego mogą ubiegać się osoby posiadające umowę najmu lokalu mieszkalnego przez okres co najmniej 5 lat poprzedzających złożenie wniosku o nabycie lokalu.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon