Postępy prac przy odbudowie drugiej linii „Elki” w Parku Śląskim

Nowe stacje „Elki” nabierają kształtów, a wkrótce zyskają także dachy. Władze Parku Śląskiego poinformowały o postępach prac związanych z odbudową drugiej linii kultowej kolejki. Prowadzić będzie od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego.

Odbudowa drugiej linii „Elki” rozpoczęła się w październiku 2022 r. i – zgodnie z umową – prace mają potrwać 12 miesięcy. Przywrócony zostanie odcinek od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Będzie miał 1840 metrów długości i, tak jak poprzednio, przebiegać będzie m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Nowa linia będzie wyposażona w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli.

Pierwsza linia „Elki” ruszy na majówkę? „Dokładamy starań”

W czwartek, 20 kwietnia 2023 r., władze Parku Śląskiego poinformowały, że prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Nowe stacje „Elki” nabierają już kształtów – stawiana jest m.in. główna konstrukcja obu obiektów, a wkrótce rozpoczną się prace przy konstrukcji zadaszenia.

Trwają też roboty związane z demontażem fundamentów po starych podporach, w miejsce których stawiane będą nowe słupy. W najbliższych tygodniach będą także montowane elementy napędu kolejki.

- Prace przy budowie drugiej linii „Elki” przebiegają zgodnie z planem. Dokładamy wszelkich starań, aby już w majówkę ponownie uruchomić pierwszą linię - od Stadionu do Wesołego Miasteczka. Liczymy, że pogoda dopisze i będziemy mogli wszyscy cieszyć się widokiem kwitnącego Parku Śląskiego z lotu ptaka - mówi Paweł Bilangowski, prezes Parku Śląskiego.

Przy okazji podpisania umowy na odbudowę drugiej linii „Elki” Jakub Chełstowski, marszałek województwa śląskiego, zapowiedział, że po zakończeniu prac zarząd województwa będzie pracował nad obudową trzeciego odcinka.

Stara „Elka” miała 5,5 km długości

Przypomnijmy, że stara „Elka” została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową "Elkę". To tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza 4-osobowymi kanapami do dyspozycji są także 8-osobowe gondole.

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg

Może Cię zainteresować:

Pingwiny z Chorzowa wróciły na zewnętrzny wybieg. Znów można podziwiać sympatyczne nieloty

Autor: Maciej Poloczek

18/04/2023

Legion 501

Może Cię zainteresować:

Pierwszy Cosmicon w Planetarium Śląskim, a w Leśniczówce konwent „Stary Świat”

Autor: Maciej Poloczek

11/04/2023

Park Śląski Browar Przystań

Może Cię zainteresować:

Zamknięto Browar Przystań w Parku Śląskim. Szef podejrzany o wielomilionowe oszusta

Autor: Redakcja

05/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon