Pieniądze z Polskiego Ładu dla Chorzowa. Będą m.in. na modernizację ul. Parkowej

Rząd po raz drugi rozdał promesy na inwestycje w ramach Polskiego Ładu. I znów jedni samorządowy są zadowoleni, inni wręcz przeciwnie. Tym razem Chorzów z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych ma dostać niecałe 15 mln zł, choć wnioskował o pieć razy więcej.

Chorzów Rynek Urząd Miasta

W ramach II edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Chorzów dostanie ponad 4,7 mln zł na modernizację ul. Parkowej i 10,2 mln zł na rozbudowę Przedszkola nr 7. To dwa z trzech projektów, które miasto złożyło do programu.

- To bardzo ważna droga, która łączy kilka dzielnic Chorzowa, a także jeden z dojazdów do Parku Śląskiego i Stadionu Śląskiego. Kostka brukowa zostanie wymieniona na nawierzchnię cichszą i bardziej komfortową dla kierowców – o przebudowie ul. Parkowej mówi Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Ponad dwa razy więcej niż na przebudowę ul. Parkowej miasto otrzyma na rozbudowę Przedszkola nr 7 przy ul. Łagiewnickiej. Po jej zakończeniu obiekt zostanie dostosowany do funkcjonowania dziewięciu oddziałów przedszkolnych.

- To część miasta, gdzie jest duża liczba dzieci oraz spore tereny, które w przyszłości doskonale nadadzą się pod budownictwo mieszkaniowe. Mam na myśli szczególnie te przy ul. Łagiewnickiej. Dotacja jest spora i w zasadzie mowa tu o budowie drugiego budynku przy już istniejącym – zaznaczył Marcin Michalik.

Chorzów chciał 70 mln zł. Dostanie tylko 15 mln zł

W tej edycji rządowego programu samorządy mogły zgłosić trzy wnioski o dofinansowanie inwestycji – do 65 mln zł, 30 mln zł i 5 mln zł. Poza wspomnianymi już inwestycjami Chorzów zgłosił także „Przygotowanie terenów inwestycyjnych w Chorzowie Starym”, na co chciał uzyskać około 55 mln zł. Ten projekt nie zyskał jednak uznania polskiego rządu.

W pierwszej edycji Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych Chorzów otrzymał blisko 35 mln zł na inwestycje drogowe - przebudowę węzła drogowego przy ul. Katowickiej oraz remont ul. Nowej. Wtedy jedna z kategorii była bez ograniczenia kwotowego i miasto zgłosił także przebudowę stadionu przy ul. Cichej 6. Na ten cel wnioskowało o dotację w wysokości ponad 195 mln zł. Pieniędzy nie dostało.

Chorzów ul Katowicka

Może Cię zainteresować:

Prawie 35 mln zł dla Chorzowa z Polskiego Ładu. Na jakie inwestycje?

Autor: Maciej Poloczek

25/10/2021

Chorzów Parkowa

Może Cię zainteresować:

Z ulicy Parkowej w Chorzowie zniknie kamienna kostka? Miejski Zarząd Ulic i Mostów planuje przebudowę

Autor: Maciej Poloczek

04/02/2022

Małgorzata Mańka Szulik

Może Cię zainteresować:

Samorządowcy dziękują politykom PiS za obiecane pieniądze. Część jednak dostrzega problemy

Autor: Patryk Osadnik

02/06/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon