W Parku Śląskim stanął model Układu Słonecznego. Oczywiście przy Planetarium Śląskim

W Parku Śląskim można oglądać model Układu Słonecznego. Najbliższa nam gwiazda i orbitujące wokół niej planety znalazły się oczywiście w pobliżu Planetarium Śląskiego.

Model Układu Słonecznego tworzy osiem prostopadłościennych postumentów z czarnego granitu symbolizujących poszczególne planety. Są one oddalone od siebie w proporcjonalnych odległościach, tzn. w takich w jakich faktycznie są od siebie oddalone planety Układu Słonecznego.

- Miejsce stworzenia tej instalacji nie jest przypadkowe. Bryły są ustawione od Alei Głównej poprzez Aleję Gwiazd aż do placu przed Planetarium Śląskim, gdzie powstał postument słońca- informują w Parku Śląskim.

W Parku Śląskim powstał model Układu Słonecznego

Modele planet są wysokie na blisko dwa metry, trudno je więc przeoczyć. Do postumentów z dwóch stron przymocowane zostały prostokątne tablice z wygrawerowanym tekstem opisującym planetę i jej dane astronomiczne - jedna w języku polskim, druga w języku Braille’a.

- Nad tablicami prostokątnymi umieszczone są tablice okrągłe w kolorze mosiądzu symbolizujące tarczę słońca i na jej tle opisującą planetę dla porównania ich wielkości – dodają w Parku Śląskim.

Obok tablic są także pasy z granitu, które symbolizują fragment orbity, na jakiej porusza się dana planeta. Krzywizny orbit również są przedstawione proporcjonalnie w skali całego układu.

Chorzów zoo las deszczowy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wyrósł las deszczowy Ameryki Południowej. Zobaczcie jak wygląda

Autor: Maciej Poloczek

06/10/2023

W śląskim zoo urodziła się żyrafa Po siedmiu latach przerwy

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo urodziła się żyrafa. Po siedmiu latach przerwy

Autor: Maciej Poloczek

27/09/2023

W śląskim zoo wykluły się dwa pingwiny Teraz trzeba ustalić ich płeć

Może Cię zainteresować:

W śląskim zoo wykluły się dwa pingwiny. Teraz trzeba ustalić ich płeć

Autor: Maciej Poloczek

26/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon