„Pamiątka Pierwszej Komunii”. Nowa wystawa w chorzowskim skansenie

Nowa sukienka, odświętny strój i uwaga rodziny skupiona na bohaterce czy bohaterze dnia. Czym była pierwsza komunia dla najmłodszych kilkadziesiąt lat temu można się będzie dowiedzieć na wystawie w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

fot. MGPE
Pamiatka pierwszej komunii

Maj to dla katolików czas pierwszych komunii. Na wystawie w chorzowskim skansenie będzie można zobaczyć jak kiedyś przygotowywano się do tego święta i jak jej przeżywano. Zaprezentowane zostaną na niej pamiątki pochodzące z okresu od ostatniego dziesięciolecia XIX wieku do końca wieku XX.

Pierwsza komunia w dawnych czasach

- Będą to przede wszystkim okolicznościowe druki i obrazki, fotografie, drobne podarunki. Ekspozycję uzupełnią dawne stroje komunijne. Towarzyszące eksponatom teksty i wspomnienia wprowadzą zwiedzających w atmosferę ubiegłych lat, przybliżą historię tego obrzędu. W interaktywnej strefie zachęcimy do zrobienia sobie zdjęcia na tle specjalnie zaaranżowanych dekoracji i pozostawienia własnego wspomnienia – informują w chorzowskim skansenie.

Wernisaż wystawy „Pamiątka Pierwszej Komunii” odbędzie się 16 kwietnia 2024 r. o godz. 14.00 w galerii na I piętrze w Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”. Wezmą w nim udział m.in. osoby które udostępniły eksponaty oraz podzieliły się swoimi historiami pierwszej komunii świętej.

Z kolei 21 kwietnia odbędzie się etnospacer z przewodnikiem po kościołach znajdujących się na terenie skansenu zakończony oprowadzeniem kuratorskim po wystawie „Pamiątki z Pierwszej Komunii”. Wystawa będzie czynna do 30 września 2024 r. Wydarzeniu towarzyszyć będą warsztaty nawiązujące do tematyki wystawy – m.in. tworzenie pamiątkowej ramki na zdjęcie, malowanie filiżanek czy wyplatanie wianków.

Wielki zderzacz hadronow

Może Cię zainteresować:

Piknik z Nowymi Technologiami w Chorzowie. Będzie m.in. o Wielkim Zderzaczu Hadronów

Autor: Maciej Poloczek

10/04/2024

Cosmicon

Może Cię zainteresować:

Cosmicon - Śląski Festiwal Fantastyki. Po raz drugi w Planetarium Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

10/04/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon