Od września będzie drożej w miejskim żłobku. Wcześniej obniżono dotację do żłobków prywatnych

Najpierw obniżono dotację dla prywatnych żłobków, a teraz podniesiono opłaty w żłobku miejskim. Od września rodzice z Chorzowa zapłacą więcej. Urzędnicy tłumaczą, że wszystko drożeje, a nowe świadczenia zrekompensują wyższe opłaty za żłobek.

fot. pixabay.com
Żłobek

Od września 2022 r. opłata za pobyt dziecka z miejskim żłobku w Chorzowie wzrośnie o 5%. Uchwałę w tej sprawie przyjęto na ostatniej sesji Rady Miasta (23 czerwca 2022 r.). Obecnie miesięczna opłata za pobyt dziecka w żłobku (w wymiarze do 10 godz. dziennie), wynosi 10% aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za płacę. Od września będzie to 15% takiego wynagrodzenia.

Koszty utrzymania żłobka rosną, więc wzrosną też opłaty

Przy obecnie obowiązującym wynagrodzeniu minimalnym, miesięczna opłata za miejski żłobek w Chorzowie będzie więc wynosić około 450 zł. Podniesiono także maksymalną stawkę dzienną za wyżywienie – z 8 zł na 10 zł. W sumie rodzice zapłacą więc około 650 zł miesięcznie.

- Obecne zmiany podyktowane zostały przesłankami ekonomicznymi, w tym stale rosnącymi kosztami utrzymania Żłobka Miejskiego, spowodowanymi wzrostem płacy minimalnej, opłat za media, znaczącym wzrostem cen żywności, a także materiałów i wyposażenia niezbędnych dla prawidłowej realizacji funkcji tej placówki – czytamy w uzasadnieniu do uchwały.

Urzędnicy dodają, że w tym roku weszła w życie ustawa o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO), która przyznaje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w sumie 12 tys. zł. Rodzice mogą samodzielnie wskazać, czy chcą dostawa po 500 zł przez 24 miesiące, czy po 1000 zł przez 12 miesięcy.

Zmieniono też przepisy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 uprawniające rodziców, którym nie przyznano RKO, do ubiegania się o dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie obniżające ponoszoną przez nich opłatę z tytułu pobytu dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym.

Według informacji przekazanej w ubiegłym miesiącu przez Wiesława Ciężkowskiego, zastępcę prezydenta Chorzowa, roczny koszt utrzymania tej placówki wynosi 2 999 407 zł, co w przeliczeniu na jedno dziecko daje 19 351 zł (miesięcznie 1 612 zł). Za pobyt i wyżywienie w żłobku miejskim rodzice płacą 469 zł.

Wcześniej obniżono dotację do prywatnych żłobków

Na poprzedniej sesji Rady Miasta Chorzów (26 maja 2022 r.) obniżono dotację do prywatnych żłobków i klubów dziecięcych. Obecnie dopłata do jednego miejsca wynosi 550 zł. Od 1 września 2022 r. będzie wynosić 350 zł, a od 1 stycznia 2023 r. - 300 zł. Rodzice zapłacą więc odpowiednio o 200 i 250 zł więcej.

Żłobek dziecko

Może Cię zainteresować:

Będzie drożej w chorzowskich żłobkach. Nie tylko prywatnych

Autor: Maciej Poloczek

18/05/2022

Żłobek

Może Cię zainteresować:

Co z dotacją do żłobków w Chorzowie? Radni zdecydują za dwa tygodnie

Autor: Maciej Poloczek

13/05/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon