Będzie drożej w chorzowskich żłobkach. Nie tylko prywatnych

Żłobki, a ściślej dopłaty do nich, budzą ostatnio w Chorzowie dużo emocji. Dotacja dla niepublicznych placówek ma zostać obniżona. W związku z tym radny Jacek Nowak, zadał prezydentowi miasta szereg pytań dotyczących funkcjonowania żłobków w mieście. Czego się dowiedzieliśmy?

fot. pixabay.com
Żłobek dziecko

Na terenie Chorzowa prowadzonych jest 12 prywatnych żłobków i klubów dziecięcych. W sumie dysponują one 743 miejscami, w tym 725 jest dotowanych. W budżecie miasta na 2022 r. na dofinansowanie opłaty za pobyt w prywatnym żłobku lub klubie dziecięcym zaplanowano 4 194 990 zł. Ta kwota zabezpiecza dotację dla 635 miejsc, a podmioty prowadzące taką działalność wnioskowały o dofinansowanie 725 miejsc – poinformował Wiesław Ciężkowski, zastępca prezydenta Chorzowa.

Obecnie dopłata do jednego miejsca w prywatnej placówce w Chorzowie to 550 zł. Opłata miesięczna, którą ponoszą rodzice, wynosi w Chorzowie od 500 do 700 zł (w klubie malucha, który nie ma dofinansowania, to 1 250 zł). Do tego dochodzi opłata za wyżywienie – średnio około 300 zł miesięcznie.

Od września 2022 r. dofinansowanie do żłobków ma być niższe o ponad 35%

Zgodnie z projektem uchwały, który znalazł się w porządku obrad najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, dofinansowanie do żłobków ma zostać obniżone. Od 1 września 2022 r. ma wynosić 350 zł, a od 1 stycznia 2023 r. - 300 zł. Rodzice za prywatny żłobek zapłacą więc odpowiednio o 200 i 250 zł więcej.

W piśmie z 25 kwietnia 2022 r. prezydent Andrzej Kotala wyjaśnia powody takiej zmiany. Tłumaczy tam, że trudna sytuacja finansowa dotknęła samorządy w tym samym stopniu, co osoby indywidualne. Zaznacza, że coraz większe obciążenia wynikające m.in. ze zmian w przepisach podatkowych, poskutkowały znacznym zmniejszeniem wpływów do budżetu miasta, a w konsekwencji koniecznością szukania oszczędności.

- Pozostawienie wysokości dotacji na poziomie 550 zł miesięcznie, z uwagi na brak wystarczających środków w budżecie miasta, przy pełnym wykorzystaniu miejsc, stwarza ryzyko braku środków na wypłatę dotacji – podkreśla prezydent Kotala.

Nowe świadczenia zrekompensują skutki obniżenia dotacji?

W uzasadnieniu do projektu uchwały chorzowscy urzędnicy dodają, że nowe świadczenia zrekompensują skutki obniżenia dotacji. Chodzi o ustawę o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO), która przyznaje rodzicom na drugie i każde kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia w sumie 12 tys. zł. Rodzice mogą samodzielnie wskazać, czy chcą dostawa po 500 zł przez 24 miesiące, czy po 1000 zł przez 12 miesięcy.

- Od 1 kwietnia br. weszły w życie zmienione przepisy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 uprawniające rodziców, którym nie przyznano RKO, do ubiegania się o świadczenie pieniężne tj.: - o dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie obniżające ponoszoną przez nich opłatę z tytułu pobytu dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym – uzupełniają urzędnicy.

W związku z obniżeniem dotacji oszczędności dla budżetu miasta wyniosą w 2022 r. niecałe 350 tys. zł. Na pytanie na co zostaną przeznaczone, wiceprezydent Ciężkowski odpowiedział, że budżecie Wydziału Polityki Społecznej, który jest dysponentem środków na finansowanie dotacji dla żłobków niepublicznych, pozostają niedoszacowane o około 2 mln zł środki na pobyt mieszkańców miasta w domach pomocy społecznej.

Co ze Żłobkiem Miejskim? Też będzie drożej!

W Chorzowie działa także Żłobek Miejski, króry dysponuje 155 miejscami (78 przy ul. Pocztowej 3 i 77 w filii przy ul. Kochanowskiego 18). Wszystkie są zajęte. Według informacji przekazanej przez wiceprezydenta Ciężkowskiego roczny koszt utrzymania tej placówki wynosi 2 999 407 zł, co w przeliczeniu na jedno dziecko daje 19 351 zł (miesięcznie 1 612 zł). Za pobyt i wyżywienie w żłobku miejskim rodzice płacą 469 zł.

Wkrótce także oni zapłacą więcej. Według przedstawionego w konsultacjach społecznych projektu uchwały dotyczącej Żłobka Miejskiego opłata miesięczna ma wynosić 15% aktualnie obowiązującego minimalnego wynagrodzenia za płacę brutto – dziś byłoby to około 450 zł. Do tego dochodzi opłata za wyżywienie – maksymalnie 10 zł dziennie. W sumie rodzice zapłacą więc miesięcznie około 650 zł.

AKTUALIZACJA, 26.05.2022:

Chorzowscy radni w czwartek, 26 maja 2022 r, przyjęli uchwałę w sprawie zmniejszenia dotacji dla prywatnych żłobków i klubów dziecięcych.

Żłobek

Może Cię zainteresować:

Co z dotacją do żłobków w Chorzowie? Radni zdecydują za dwa tygodnie

Autor: Maciej Poloczek

13/05/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon