Co z dotacją do żłobków w Chorzowie? Radni zdecydują za dwa tygodnie

Na najbliższej sesji Rady Miasta Chorzów, zaplanowanej na 26 maja 2022 r., radni zdecydują o wysokości dotacji dla niepublicznych żłobków i klubów dziecięcych w Chorzowie. Projekt uchwały zakłada jej zmniejszenie.

fot. pixabay.com
Żłobek

Od czterech dotacja na każde dziecko zamieszkałe w Chorzowie i objęte opieką w niepublicznym żłobku lub klubie dziecięcym prowadzonym na terenie miasta wynosi 550 zł. Teraz ma się to zmienić. Jednak nie tak, jak – w czasach szalejącej inflacji – oczekiwaliby tego rodzice. Zgodnie z projektem uchwały dotacja ta ma zostać zmniejszona i ma wynosić:

  • od 1 września 2022 r. do 31 grudnia 2022 r. - 350 zł
  • od 1 stycznia 2023 r. - 300 zł

Dlaczego dotacja do żłobków w Chorzowie ma zostać obniżona?

Władze Chorzowa obniżenie wysokości dotacji uzasadniają wejściem w życie przepisów ustawy o rodzinnym kapitale opiekuńczym (RKO). To nowe świadczenie dla rodziców, przyznawane na drugie i każdego kolejne dziecko w wieku od 12. do 35. miesiąca życia. Wynosi ono w sumie 12 tys. złotych. Rodzice mogą samodzielnie wskazać, czy kapitał chcą otrzymywać w wysokości 500 zł przez okres 24 miesięcy, czy w wysokości 1000 zł przez 12 miesięcy.

- Od 1 kwietnia br. weszły w życie zmienione przepisy ustawy o opiece nad dziećmi w wieku do lat 3 uprawniające rodziców, którym nie przyznano RKO, do ubiegania się o świadczenie pieniężne tj.: - o dofinansowanie w wysokości 400 zł miesięcznie obniżające ponoszoną przez nich opłatę z tytułu pobytu dziecka w żłobku lub klubie dziecięcym – dodają w uzasadnieniu do projektu uchwały.

Według urzędników te świadczenia zrekompensują skutki obniżenia dotacji. Głosowanie w tej sprawie 26 maja 2022 r.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon