„Oczami naszych pradziadków”. Konkurs literacko-etnograficzny w chorzowskim skansenie

Tradycje, zwyczaje i historia najbliższej okolicy. Chorzowski skansen organizuje konkurs literacko-etnograficzny dla dzieci i młodzieży „Oczami naszych pradziadków”.

fot. Muzuem "Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie"
Chorzóws skansen konkurs

Konkurs organizowany przez Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” ma zachęcić młodych ludzi do rozmów z najbliższymi na tematy związane z tradycjami górniczymi oraz wydarzeniami dotyczącymi domu rodzinnego. Jak podkreślają w skansenie ma to być inspiracja do aktywnego słuchania tego, co mają do powiedzenia przodkowie.

- Opowiadania mogą stać się swoistym mostem, który połączy historie dziadków, rodziców ze współczesnym światem, gdzie obraz przemysłowego Śląska w wielu domach staje się bardzo odległy. To najlepsza i być może ostatnia okazja by pojęcie „żywej historii” nabrało realnego wymiaru. Działania te stanowią jeden z elementów projektu realizowanego z dofinansowaniem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego „Publikacja dzieła depozytariusza niematerialnego dziedzictwa kulturowego: Tu się wszysko zaczło” – wyjaśnia Paulina Cius – Górska p.o. dyrektora Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”.

Jak wziąć udział w konkursie?

By wziąć udział w konkursie „Oczami naszych pradziadków” należy porozmawiać z kimś z bliskich o pracy i zwyczajach górniczych, bądź wydarzeniach związanych z domem rodzinnym i najbliższą okolicą. Następnie jak najwierniej spisać przekazane zwyczaje i wydarzenia. W pracy należy określić czas i miejsce rozgrywających się historii lub rejon i okres, w którym kultywowane były przytaczane zwyczaje.

Prace konkursowe, liczące od 400 do 800 słów, należy przesłać do 14 listopada 2022 r. na adres: Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie”, ul. Parkowa 25, 41-500 Chorzów z dopiskiem: „Oczami naszych pradziadków”. W chorzowskim skansenie zapewniają, że na zwycięzców czekają atrakcyjne nagrody.

Chorzów skansen Odnowione zabytki

Może Cię zainteresować:

Drewno uratowane. Pięć zabytków z chorzowskiego skansenu w nowej odsłonie

Autor: Maciej Poloczek

20/10/2022

Paulina Cius Górska nowa dyrektor skansenu w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Chorzowski skansen ma nowego dyrektora

Autor: Maciej Poloczek

19/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon