Nowy sprzęt w chorzowskim szpitalu. „To Mercedes Mercedesów”

Zespół Szpitali Miejskich w Chorzowie, jako jedyny szpital powiatowy w Polsce, otrzymał w ramach konkursu Ministerstwa Zdrowia 15 mln zł na zakup nowego aparatu PET-CT. Sprzęt wykorzystywany jest w diagnostyce obrazowej i medycynie nuklearnej. Umożliwia m.in. wczesne wykrycie zmian nowotworowych.

Nowy sprzęt jest już wykorzystywany w chorzowskim szpitalu, ale we wtorek, 13 lutego 2024 r., zorganizowano uroczyste przecięcie wstęgi i zainaugurowano jego funkcjonowanie w Pracowni PET-CT. Całkowita wartość inwestycji to ponad 16 milionów złotych, z czego 15 mln zł pochodzi z Ministerstwa Zdrowia.

- Wygraliśmy konkurs ministerialny z olbrzymimi jednostkami badawczo-klinicznymi. To było dla nas olbrzymim zaszczytem, bo nie zaskoczeniem. Dlatego, że spełnialiśmy najlepiej wszystkie kryteria konkursowe - ze względu na rozpiętość badań, które wykonywaliśmy przez ostatnie 12 lat. oraz ze względu na to, że badaliśmy dzieci i dorosłych, również w znieczuleniu. Wykonywaliśmy tych badań bardzo dużo i w szerokim spektrum - dr n.med. Katarzyna Lipka, kierownik Zakładu Radiologii, Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej w ZSM.

Sprzęt z górnej półki. „Jesteśmy w gronie najlepszych szpitali europejskich”

Poprzedni sprzęt tego typu działał w chorzowskim szpitalu przez 12 lat. To, jak podkreśla dr Katarzyna Lipka, cała epoka w diagnostyce obrazowej i medycynie nuklearnej, więc potrzebny był nowy aparat. A ten spełnia wszystkie oczekiwania personelu.

- To jest górna półka - Mercedes Mercedesów. W związku z tą inwestycją jesteśmy w gronie najlepszych szpitali europejskich – mówi Jerzy Szafranowicz, dyrektor Zespołu Szpitali Miejskich w Chorzowie.

Pracownia PET-CT, która działa w ramach Zakładu Radiologii, Diagnostyki Obrazowej i Medycyny Nuklearnej chorzowskiego Zespołu Szpitali Miejskich wykonuje badania należące do grupy badań radioizotopowych wykorzystywanych głównie w onkologii, a także w diagnostyce schorzeń kardiologicznych, neurologicznych oraz stanów zapalnych. Badanie PET-CT umożliwia wczesne wykrycie zmian nowotworowych, wznowy choroby nowotworowej, a także ocenę jej stopnia zaawansowania. Pracownia przystosowana jest do wykonywania badań zarówno u pacjentów dorosłych jak i u dzieci.

Szpital dziecięcy w Chorzowie będzie miał nowy budynek poradni specjalistycznych

Może Cię zainteresować:

Szpital dziecięcy w Chorzowie będzie miał nowy budynek poradni specjalistycznych

Autor: Maciej Poloczek

25/01/2024

Pierwsza terapia genowa w leczeniu SMA u dziecka w chorzowskim szpitalu

Może Cię zainteresować:

Pierwsza terapia genowa w leczeniu SMA u dziecka w chorzowskim szpitalu. Koszt to ok. 9 mln zł

Autor: Maciej Poloczek

13/09/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon