Nowa wielbłądzica w chorzowskim zoo. To Molly, która przyjechała z Ostrawy

Nazywa się Molly i przyjechała do Chorzowa z Ostrawy w Republice Czeskiej. To nowa wielbłądzica, która zamieszkała w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Czeka tu na nią jej przyszły partner – Goliat.

fot. FB/Śląski Ogród Zoologiczny
Śląskie zoo nowy wielbładzica

Nowa wielbłądzica dotarła do Chorzowa w miniony czwartek, 3 lutego 2022 r., z Ogrodu Zoologicznego w Ostrawie. Jak podkreślają w śląskim zoo jest urocza i bardzo młoda – w maju skończy 2 lata.

- Nie da się ukryć, że ma bardzo silny charakter i nawet jak na wielbłąda jest wyjątkowo uparta. Tak, jeśli chodzi o upór, wielbłądy przewyższają w tym względzie osły – tłumaczą w zoo.

Molly dołączyła już do pozostałych samic mieszkających w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Wkrótce pozna Goliata – swojego przyszłego partnera. W Chorzowie są więc teraz cztery samice i jeden samiec. Podobnie jak w naturze, gdyż wielbłądy dwugarbne żyją w stadach haremowych.

Wielbłąd dwugarbny to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem

W naturze wielbłądy dwugarbne występują na stepach i terenach pustynnych centralnej Azji (głównie w Mongolii i Chinach). Zazwyczaj żyją w stadach liczących od 6 do 20 osobników, czasami samotnie. Gęste futro zapewnia im odporność na niskie temperatury, a wiosną sierść wypada bardzo szybko, odchodząc od ciała całymi płatami.

W dwóch charakterystycznych garbach magazynuje tłuszcz - źródło energii oraz wody, która wytwarzana jest jako produkt uboczny metabolizmu. Mogą obyć się bez wody nawet przez kilka dni, a przy wodopoju potrafią wypić kilkadziesiąt litrów wody. Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem i objęty jest również ochroną CITES (Konwencji Waszyngtońskiej). Dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wielbłąd dwugarbny to wyjątkowe zwierzę, bo… znajduje się w jego logotypie.

Czytaj także:

W ubiegłym roku chorzowskie zoo wzbogaciło się m.in. o nowe lwy, pantery śnieżne, antylopy indyjskie czy koniki morskie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Małe smoki z chorzowskiego zoo To agamy kołnierzaste

Małe smoki z chorzowskiego zoo. To agamy kołnierzaste

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo To najmniejsze krokodyle świata

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo. To najmniejsze krokodyle

Chorzów zoo oryksy południowe

Nowi mieszkańcy śląskiego zoo. Po raz pierwszy w Chorzowie

Śląskie zoo

Rekordowy rok w chorzowskim zoo

Śląskie zoo świnie rzeczne

Cztery nowe maluchy w chorzowskim zoo

Nowy pingwin w śląskim zoo

W chorzowskim zoo wykluł się pierwszy pingwin!

Kondor wielki

Chorzów: Smutna wiadomość z ZOO. Zmarł...