Nowa wielbłądzica w chorzowskim zoo. To Molly, która przyjechała z Ostrawy

Nazywa się Molly i przyjechała do Chorzowa z Ostrawy w Republice Czeskiej. To nowa wielbłądzica, która zamieszkała w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Czeka tu na nią jej przyszły partner – Goliat.

fot. FB/Śląski Ogród Zoologiczny
Śląskie zoo nowy wielbładzica

Nowa wielbłądzica dotarła do Chorzowa w miniony czwartek, 3 lutego 2022 r., z Ogrodu Zoologicznego w Ostrawie. Jak podkreślają w śląskim zoo jest urocza i bardzo młoda – w maju skończy 2 lata.

- Nie da się ukryć, że ma bardzo silny charakter i nawet jak na wielbłąda jest wyjątkowo uparta. Tak, jeśli chodzi o upór, wielbłądy przewyższają w tym względzie osły – tłumaczą w zoo.

Molly dołączyła już do pozostałych samic mieszkających w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym. Wkrótce pozna Goliata – swojego przyszłego partnera. W Chorzowie są więc teraz cztery samice i jeden samiec. Podobnie jak w naturze, gdyż wielbłądy dwugarbne żyją w stadach haremowych.

Wielbłąd dwugarbny to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem

W naturze wielbłądy dwugarbne występują na stepach i terenach pustynnych centralnej Azji (głównie w Mongolii i Chinach). Zazwyczaj żyją w stadach liczących od 6 do 20 osobników, czasami samotnie. Gęste futro zapewnia im odporność na niskie temperatury, a wiosną sierść wypada bardzo szybko, odchodząc od ciała całymi płatami.

W dwóch charakterystycznych garbach magazynuje tłuszcz - źródło energii oraz wody, która wytwarzana jest jako produkt uboczny metabolizmu. Mogą obyć się bez wody nawet przez kilka dni, a przy wodopoju potrafią wypić kilkadziesiąt litrów wody. Jest to gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem i objęty jest również ochroną CITES (Konwencji Waszyngtońskiej). Dla Śląskiego Ogrodu Zoologicznego wielbłąd dwugarbny to wyjątkowe zwierzę, bo… znajduje się w jego logotypie.

Czytaj także:

W ubiegłym roku chorzowskie zoo wzbogaciło się m.in. o nowe lwy, pantery śnieżne, antylopy indyjskie czy koniki morskie.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon