Nowe pantery śnieżne w chorzowskim zoo. Stworzą parę hodowlaną

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym hodowane będą irbisy, czyli pantery śnieżne. Do Chorzowa trafiły nowe osobniki - samica Venla i samiec Lohlan. Zamieszkają w nowym obiekcie oddanym do użytku wiosną 2021 r. i stworzą parę hodowlaną.

Do tej pory w chorzowskim zoo przebywały dwie pantery śnieżne Amalia i Aslan. Nie stanowiły one jednak pary hodowlanej, bo stary obiekt nie dawał możliwości rozmnażania tego gatunku. W piętek, 5 listopada 2021 r., te irbisy opuściły więc Śląski Ogród Zoologiczny i wyjechały do Zoo Brasov w Rumunii.

Od wiosny 2021 r. chorzowskie zoo dysponuje nowym obiektem dla panter śnieżnych, który powstał dzięki środkom pozyskanym z I edycji Marszałkowskiego Budżetu Obywatelskiego. Woliery zostały zaprojektowane tak, by zapewnić odpowiednie warunki nie tylko do przebywania irbisów, ale także do ich rozmnażania.

- Aby móc aktywnie uczestniczyć w programie hodowlanym i działając na rzecz ochrony tego gatunku w pełni wykorzystać możliwości nowego obiektu, konieczna była wymiana osobników w celu utworzenia pary hodowlanej. Nowy obiekt uznawany jest za wzorcowy przykład wybiegów dostosowanych do hodowli panter śnieżnych – podkreślają w śląskim zoo.

Venla i Lohlan stworzą w Chorzowie parę hodowlaną

Miejsce Amalii i Aslana zajęły więc w Chorzowie dwa nowe osobniki, które stworzą parę hodowlaną. To samica Venla i samiec Lohlan, które przyjechały do śląskiego zoo z dwóch różnych ogrodów zoologicznych, zgodnie z decyzją koordynatora gatunku.

Pierwsza do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego trafiła samica o imieniu Venla, która przebywa tam już od sierpnia. Urodziła się 29 kwietnia 2013 r. w zoo w Moskwie. Stamtąd trafiła do Ähtäri Zoo w Finlandii, a następnie do Zoo w Kownie na Litwie, skąd przyjechała do Chorzowa.

- Uważni obserwatorzy mogli czasem zauważyć ją na bocznym wybiegu, gdzie aklimatyzowała się do nowego miejsca i poznawała opiekunów. Obecnie samica przebywa na głównym wybiegu, zajmowanym do tej pory przez Amalię i Aslana – mówią pracownicy chorzowskiego zoo.

Samiec Lohlan dołączył do Venli w ubiegły piątek, tuż po wyjeździe Amalii i Aslana. Urodził się 26 kwietnia 2012 r. w Parc Zoologique d'Amneville we Francji. Trzy lata później przeniesiony został do zoo w La Palmyre, skąd przyjechał do Chorzowa.

- Aby dać mu czas na aklimatyzację i możliwość spokojnego poznania nowego otoczenia, Lohlan początkowo przebywał będzie na bocznym wybiegu, który nie jest dostępny dla wzroku zwiedzających. Gdy tylko samiec przyzwyczai się do nowego miejsca, zostanie przeniesiony na drugi główny wybieg. Wtedy też podjęte zostaną próby połączenia go z samicą – podkreślają w zoo.

Venla i Lohlan są parą stworzoną zgodnie z rekomendacją koordynatora hodowli panter śnieżnych w EAZA. Będą drugim po gepardach gatunkiem dużych kotów rozmnażanych w Śląskim Ogrodzie Zoologicznym.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon