Nastolatek z Chorzowa oszukiwał na internetowych aukcjach. Wpadł w Siemianowicach Śląskich

Wydawało mu się, że jest bardzo sprytny. Piętnastolatek z Chorzowa wystawiał na internetowych aukcjach fałszywe ogłoszenia i okradał nieświadomych klientów. Do czasu. Został zatrzymany przez policjantów w Siemianowicach Śląskich.

fot. KMP w Siemianowicach Śląskich
Nastolatek z Chorzowa oszukiwał na internetowych aukcjach

Piętnastolatek z Chorzowa zakładał fałszywe konta na portalu internetowym i oferował do sprzedaży różne przedmioty. Oszukane były osoby z całego kraju. Jedną z nich była mieszkanka Poznania, która zgłosiła się do miejscowego komisariatu policji. Zawiadomiła, że została oszukana przy zakupie telefonu komórkowego.

- Gdy skontaktowała się ze sprzedającym, dowiedziała się, że musi wpłacić zaliczkę w wysokości 400 złotych, aby telefon został wysłany. Kupująca uiściła opłatę BLIK-iem, po czym konto sprzedającego zostało usunięte. Przesłana zaliczka została wypłacona w bankomacie w Siemianowicach Śląskich. Po paru dniach sprzedający skontaktował się z nią ponownie, prosząc o przesłanie BLIKI-em pozostałej kwoty – informują policjanci.

Oszukał kobietę z Poznania. Wpadł w Siemianowicach Śląskich

Kobieta nie dała się jednak nabrać. Wiedziała już, że ma do czynienia z oszustem i poinformowała poznańskich policjantów. Ci skontaktowali się z mundurowymi z Siemianowic Śląskich. Tam, przy próbie wypłacenia pieniędzy z bankomatu, zatrzymano młodego przestępcę. To piętnastolatek z Chorzowa.

- Okazało się, że od paru miesięcy umieszczał fałszywe ogłoszenia i nabierał osoby zainteresowane zakupem wystawionych przez niego przedmiotów. Teraz śledczy będą docierali do wszystkich osób pokrzywdzonych. O jego losie zadecyduje sąd rodzinny – dodają policjanci.

Mundurowi przypominają, by przy zakupach przez internet pamiętać o podstawowych zasadach:

  • Przed zakupami sprawdź opinie innych klientów. W tym celu nie ograniczaj się jedynie do komentarzy na stronie sklepu, lecz przejrzyj wpisy w internecie.
  • Sprawdż, jaka jest forma płatności - uczciwi sprzedawcy wykorzystują do obsługi płatności znanych operatorów płatności. Nie przelewaj zaliczek, zawsze możesz wybrać formę dostawy z pobraniem.
  • Sprawdż datę uruchomienia sklepu - często oszuści na potrzebę przestępstwa zakładają sklep internetowy. Datę rejestracji domeny oraz inne informacje o danej domenie można pozyskać np. na stronie internetowej: https://centralops.net/co/doma...,
  • Unikaj płacenia za towar kartą płatniczą bezpośrednio na stronie internetowej sklepu - przestępcy chcąc wyłudzić od Ciebie dane dotyczące kart płatniczych, proszą o podanie informacji o numerze karty, dacie jej ważności, imieniu i nazwisku posiadacza, kodach CVV2 lub CVC2 oraz 3d Secure. Decydując się na zapłatę kartą w sieci zawsze upewnij się, że podajesz te informacje bezpośrednio na stronie agenta rozliczeniowego. Chroń szczególnie te dane.
  • Bądż czujny w przypadku specjalnych okazji, niech niska cena, czy mega promocja cię nie zwiodą, zazwyczaj to jest haczyk, aby przyciągnąć kupujących.
  • Jeśli sprzedającym jest osoba indywidualna możesz poprosić, aby wystawiła przedmiot na znanych i markowych portalach, które gwarantują ci zwrot pieniędzy w przypadku oszustwa. Uczciwy kupujący nie będzie z pewnością miał nic przeciwko temu, w szczególności, gdy zaoferujesz pokrycie kosztów prowizji.
Bandycki napad w Chorzowie Zatrzymano dwóch braci

Może Cię zainteresować:

Bandycki napad w Chorzowie. Zatrzymano dwóch braci

Autor: Redakcja

09/08/2023

Chorzowianin pobił przypadkowych przechodniów później groził policjantom

Może Cię zainteresować:

Chorzowianin pobił przypadkowych przechodniów, później groził policjantom

Autor: Redakcja

08/08/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon