Małe smoki z chorzowskiego zoo. To agamy kołnierzaste

W Śląskim Ogrodzie Zoologicznym przyszło na świat osiem agam kołnierzastych. To gatunek jaszczurki zamieszkującej australijskie lasy, której cechą rozpoznawczą jest kołnierz wokół głowy. Zwierzęta przypominają małe smoki.

Agamy kołnierzaste przyszły na świat w chorzowskim zoo na początku lipca. Młode są bardzo aktywne, dobrze się rozwijają i rosną. Zwierzęta przypominają małe smoki, ale zwiedzający nie mogą ich jeszcze zobaczyć.

- Młode przebywają na zapleczu hodowlanym, gdzie opiekunowie zaaranżowali dla nich specjalne terrarium, pełniące funkcję przedszkola – informują w śląskim zoo.

W przypadku tych zwierząt nie występuje opieka rodzicielska – matka składa jaja, jednak nie opiekuje się młodymi po wykluciu. Początkowo żyją w grupach (najprawdopodobniej w ten sposób zapewniają sobie większe bezpieczeństwo), a następnie stają się terytorialne. Z tego względu wszystkie młode przebywają obecnie w jednym terrarium.

Płeć agam kołnierzastych zależy od temperatury jaj

- Nie znamy jeszcze płci nowo wyklutych jaszczurek. Co ciekawe, u tego gatunku płeć młodych zależna jest od temperatury jaj. W sprzyjających warunkach liczba samców i samic jest równa, a gdy temperatura jest zbyt wysoka – na świat przychodzą wyłącznie samce – dodają w zoo.

Agama kołnierzasta to gatunek jaszczurki zamieszkujący australijskie lasy. Dorosłe osobniki osiągają około 85 -95 cm długości. Ich cechą rozpoznawczą jest kołnierz wokół głowy, który rozkładają w sytuacji zagrożenia oraz w czasie zalotów. Gatunek ten został wpisany do Czerwonej Księgi Gatunków – uznany został za gatunek kategorii LC (najmniejszej troski).

Las deszczowy w śląskim zoo prawie gotowy Zobaczcie jak się prezentuje

Może Cię zainteresować:

Las deszczowy w śląskim zoo prawie gotowy. Zobaczcie jak się prezentuje!

Autor: Redakcja

10/07/2023

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo To najmniejsze krokodyle świata

Może Cię zainteresować:

Nowi mieszkańcy chorzowskiego zoo. To najmniejsze krokodyle świata

Autor: Redakcja

28/04/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon