Malarskie symfonie Beaty Bigaj. Wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie

W poniedziałek, 3 kwietnia 2023 r., w Miejskiej Galerii Sztuki MM w Chorzowie odbędzie się wernisaż wystawy malarstwa Beaty Bigaj.

Beata Bigaj to absolwentka Wydziału Grafiki Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie. Jest malarką i graficzką oraz wykładowcą akademickim. W 2012 roku uzyskała stopień doktora habilitowanego sztuk plastycznych w dyscyplinie sztuki piękne na Wydziale Malarstwa ASP Kraków. Swoje prace prezentowała na kilkudziesięciu wystawach indywidualnych i wielu zbiorowych, w Polsce i za granicą.

Beata Bigaj. Malarstwo - wystawa w Miejskiej Galerii Sztuki MM

W Miejskiej Galerii Sztuki MM przy ul. Sienkiewicza 3 w Chorzowie twórczość artystki będzie prezentowana w dwóch salach. Wystawa podzielona została według kryterium tematu. Jak pisze Maria Szcześniak pierwszym i podstawowym obszarem zainteresowań artystki jest studium człowieka – istoty skrywającej w sobie niepokój.

- Ten, tak powszechnie doświadczany, stan ducha przybierać może różne formy: od dyskomfortu myśli, a nawet sumienia, przez konieczność wyrażenia sprzeciwu, aż po strach i wycofanie, skutkujące dręczącym zapadnięciem się w siebie. Tym samym artystka wybiera to, co niewygodne, to, co uwiera. Uważnie śledzi cały wachlarz emocji odbijający się na twarzach – chętnie maluje człowieka w tłumie, co pozwala jej zderzyć ze sobą skrajnie różne typy zachowań i sposoby przeżywania. Pociąga ją różnorodność i przypadkowość tego typu nietrwałej wspólnoty – podkreśla Maria Szcześniak.

Druga część wystawy poświęcona została pejzażom. Artystka – jak dodaje Maria Szcześniak - pozostaje skupiona na nastroju i niepowtarzalności rozciągającego się przed nią widoku. Trafnie charakteryzuje go syntetycznym, hipnotyzującym ujęciem. Cechą wspólną tych przedstawień jest linia, którą stara się uchwycić w jej płynności i magicznej zdolności rozstrzygania przestrzeni.

Wernisaż wystawy malarstwa Beaty Bigaj odbędzie się 3 kwietnia 2023 r. o godz. 17.00. W Miejskiej Galerii Sztuki MM przy ul. Sienkiewicza 3 w Chorzowie będzie można ją oglądać do 24 kwietnia 2023 r. Wstęp jest bezpłatny.

Teatr Rozrywki Młody Frankestein

Może Cię zainteresować:

Ostatnia szansa na spotkanie z „Młodym Frankensteinem” w Teatrze Rozrywki

Autor: Maciej Poloczek

28/02/2023

Teatr Rozrywki Jesus Christ Superstar

Może Cię zainteresować:

Kultowy musical wraca na scenę Teatru Rozrywki. „Jesus Christ Superstar” w wersji koncertowej

Autor: Maciej Poloczek

30/01/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon