Kąpielisko "Fala" w czasach świetności. Przypomnijmy sobie jak było

„Fala” w Parku Śląskim to kultowe kąpielisko, które funkcjonowało przez blisko pół wieku. Od wielu lat jest nieczynne i popadło w ruinę, ale na jego miejscu powstaje nowe. Zanim powstanie przypomnijmy sobie jak „Fala” wyglądała w czasach świetności.

W pierwotnych założeniach dotyczących Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku nie było mowy o kąpielisku. Pomysł pojawił się dopiero później. Jako wzorzec "Fali" posłużył jeden z basenów na wyspie Małgorzaty w Budapeszcie.

W pierwszym sezonie „Falę” odwiedziło 230 tys. osób

„Fala” została uroczyście otwarta 12 czerwca 1966 roku. W pierwszym sezonie kąpielisko odwiedziło aż 230 tys. osób. Było tam pięć basenów: olimpijski, mały do skoków, ze sztuczną falą, dla początkujących pływaków i dla osób nieumiejących pływać. Do tego dochodziły trzy dziecięce brodziki. Największą atrakcją kąpieliska był oczywiście basen ze sztuczną falą, odważniejsi uwielbiali wieżę do skoków.

- Kąpielisko „Fala” było jednym z największych obiektów tego typu w Polsce. Obliczano, że baseny mogły jednocześnie pomieścić ok. 4 tys., a cały „kombinat” – 25 tys. osób. Miejsce cieszyło się olbrzymią popularnością. Były takie dni, że jednorazowo korzystało z niego ok. 25–30 tys. amatorów wody. „Fala” zyskała uznanie fachowców i dziennikarzy, którzy często nazywali ją jednym z najpiękniejszych obiektów tego typu w Europie – pisze Aneta Borowik w książce "Park Śląski w Chorzowie. Projekty i realizacje z lat 1950-1989".


Po raz ostatni „Fala”otwarta była w 2014 r., ale wtedy było to już tylko cień kultowego kąpieliska. Jego teren był mocno okrojony, a część basenów zasypana. Rok później, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

Przez wiele lat ważyły się losy kąpieliska i był nawet pomysł budowy nowego w innym miejscu parku - na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej. Ostatecznie na początku 2020 r. zdecydowano, że Fala zostanie odbudowana w dotychczasowej lokalizacji.

Kąpielisko „Fala” na zdjęciach z czasów świetności

Po problemach z przetargami w marcu 2023 r. w końcu ruszyła budowa nowej „Fali”. Koszt całej inwestycji wynosi ponad 135 milionów złotych. Prace mają zostać zakończone najpóźniej we wrześniu 2024 roku.

Na terenie nowego kompleksu nie zabraknie 25-metrowych torów pływackich i niecki z falą. Będą też place zabaw dla dzieci, a także zjeżdżalnie, skocznie, rwąca rzeka czy różne ślizgawki. Wykonawca ma także stworzyć przestrzeń pod strefę gastronomiczną, mały amfiteatr, kasy i przebieralnie. Kąpielisko, jednorazowo ma pomieścić ponad 2 tys. osób.

Zanim znów będzie można korzystać z kultowego kąpieliska, zobaczcie w naszej galerii jak dawna „Fala” wyglądała w czasach świetności.

/zdjęcia: fotopolska.eu/

Znika dawna Fala w Parku Śląskim Rozpoczęła się wielka demolka

Może Cię zainteresować:

Znika dawna „Fala" w Parku Śląskim. Rozpoczęła się wielka demolka

Autor: Maciej Poloczek

30/03/2023

Obecna "Fala"

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowę na budowę "Nowej Fali". Kąpielisko ma być gotowe w 2024 roku

Autor: Redakcja

06/03/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon