Kąpielisko "Fala" w czasach świetności. Zobaczcie zdjęcia

„Fala” w Parku Śląskim to kultowe kąpielisko. Niestety od wielu lat zamknięte. Podjęto jednak decyzję o jego odbudowie, ale są problemy. W pierwszym przetargu nie zgłosiła się żadna firma. W kolejnym trzy firmy zaproponowały kwoty dwa razy wyższe od tych, które Park Śląski zamierzał wydać na budowę. Wszystko wskazuje więc na to, że na nową „Falę” trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Zobaczmy więc jak wyglądało kąpielisko w czasach swojej świetności.

W pierwotnych założeniach dotyczących Wojewódzkiego Parku Kultury i Wypoczynku nie było mowy o kąpielisku. Pomysł pojawił się dopiero później. Jako wzorzec "Fali" posłużył jeden z basenów na wyspie Małgorzaty w Budapeszcie.

W pierwszym sezonie „Falę” odwiedziło 230 tys. osób

„Fala” została uroczyście otwarta 12 czerwca 1966 roku. W pierwszym sezonie kąpielisko odwiedziło aż 230 tys. osób. Po raz ostatni otwarta była w 2014 r., ale wtedy było to już tylko cień kultowego kąpieliska. Jego teren był mocno okrojony, a część basenów zasypana. Rok później, z powodu złego stanu technicznego, „Fala” została zamknięta.

Przez wiele lat ważyły się losy kąpieliska i był nawet pomysł budowy nowego w innym miejscu parku - na nieużytkach po dawnym ogrodnictwie przy ul. Siemianowickiej. Ostatecznie na początku 2020 r. zdecydowano, że Fala zostanie odbudowana w dotychczasowej lokalizacji.

Kąpielisko „Fala” na zdjęciach z czasów świetności

Niestety w pierwszym przetargu na budowę nowej „Fali” nie zgłosiła się żadna firma. W drugim zgłosiły się trzy, ale zaproponowały dwa razy wyższą kwotę, do tej którą na budowę kąpieliska chciał wydać Park Śląski. Na nową „Falę” trzeba będzie jeszcze długo poczekać. Zobaczcie więc w naszej galerii, jak wyglądała w czasach swojej świetności.

/zdjęcia: fotopolska.eu/

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Park Śląski Kanał Regatowy i Duży Staw

Kanał Regatowy w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Nowa Fala/wizualizacja

Można budować nową „Falę”!

Chorzów Armii Krajowej 1908

Tak kiedyś wyglądała główna ulica w Chorzowie Batorym

Chorzów w serialu Daleko do szosy

Dawny Chorzów na kadrach z serialu „Daleko od szosy”

Chorzów Rynek bez estakady 1

Chorzowski rynek bez estakady. Pamiętacie jak...

Park slaski

Chorzów: Park Śląski ma już 70 lat! To czas na...

Początki WP Ki W APK 13

Nim powstał Park Śląski. Najstarsze zdjęcia WPKiW z lat 50.