„Elka” znów kursuje nad Parkiem Śląskim. Budowa drugiego odcinka na finiszu, a co z trzecim?

Znów można podziwiać Park Śląski z góry. W poniedziałek, 17 lipca 2023 r., po kolejnej przerwie kursowanie wznowiła popularna „Elka”. Powoli kończą się także prace związane z odbudową drugiego odcinka kolei linowej. Z kolei przetarg na trzeci odcinek został unieważniony.

fot. Park Śląski
Elka znów kursuje nad Parkiem Śląskim Budowa drugiego odcinka na finiszu a co z trzecim

W tym roku „Elka” w Parku Śląskim kursuje z przerwami. Związane jest to z odbudową drugiego odcinka kolei linowej - od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Prace rozpoczęły się pod koniec 2022 r. i wtedy „Elka” stanęła. Ruszyła w majówkę, ale kursowała jedynie przez miesiąc. Parkową atrakcję uruchomiono ponownie w poniedziałek, 17 lipca 2023 r.

- „Elka” będzie jeździła codziennie, przez 7 dni w tygodniu, w godzinach 11.00 – 21.00 – zapewniają w Parku Śląskim.

Prace przy drugim odcinku „Elki” dobiegają końca

Prace związane z odbudową drugiego odcinka kolei linowej powoli dobiegają końca. Jak informują w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Śląskiego na stacji Planetarium, na poziomie zero wylano płytę, powstała również konstrukcja stalowa stacji i rozpoczął się montaż ścian i zadaszenia. Z kolei na początku sierpnia rozpoczną się prace przy elewacji obiektu.

Gotowe są miejsca na maszynownię i sterownię stacji. Zamontowano już koło napędowe i stanęły wszystkie słupy na trasie drugiego odcinka. Obecnie trwają przygotowania do zamontowania liny pomiędzy dwoma odcinkami.

Drugi odcinek „Elki” będzie miał 1840 metrów, a pasażerów będzie woziło 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. Tak jak poprzednio trasa poprowadzi m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym, a przejażdżka w jedną stronę zajmie od 15 do 20 minut.

Unieważniono przetarg na trzeci odcinek „Elki”

Pierwotna trasa „Elki” to trzy odcinki, a kolejka kursowała w trójkącie i okrążała cały Park Śląski (wówczas Wojewódzki Park Kultury i Wypoczynku). Ta historyczna trasa ma zostać przywrócona. Pod koniec maja ogłoszono przetarg na odbudowę trzeciego odcinka Planetarium Śląskie – Stadion Śląski. Postępowanie jednak unieważniono.

W postępowaniu wpłynęła tylko jedna oferta od konsorcjum firm – Arco System i Intravi na kwotę ponad 74,5 mln zł. Tymczasem – jak czytamy w uzasadnieniu do unieważnienia – zamawiający zamierza przeznaczyć na sfinansowanie zamówienia niecałe 56 mln zł.

Należy się spodziewać, że – tak jak w przypadku przetargu na drugi odcinek „Elki” – samorząd województwa, który jest właścicielem Parku Śląskiego, dołoży brakujące kilkanaście milionów złotych. Ofertę na budowę trzeciego odcinka kolejki złożyło konsorcjum, który właśnie buduje drugi odcinek.

Sentymentalna przejażdżka Elką

Może Cię zainteresować:

Sentymentalna przejażdżka „Elką”. Parkowa kolejka na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

05/12/2023

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

15/05/2024

Postępy prac przy modernizacji Kanału Regatowego w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Postępy prac przy modernizacji Kanału Regatowego w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

11/07/2023

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności

Może Cię zainteresować:

Kąpielisko "Fala" w czasach świetności. Przypomnijmy sobie jak było

Autor: Redakcja

24/06/2023

Znika dawna Fala w Parku Śląskim Rozpoczęła się wielka demolka

Może Cię zainteresować:

Znika dawna „Fala" w Parku Śląskim. Rozpoczęła się wielka demolka

Autor: Maciej Poloczek

30/03/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon