„Elka” wraca w majówkę. Kultowa kolejka znów pojedzie nad Parkiem Śląskim

Po kilkumiesięcznej przerwie ruszy „Elka” w Paru Śląskim. Kultowa kolejka nie kursuje od początku odbudowy jej kolejnego odcinka. Wraca na majówkę.

fot. Park Śląski
Elka wraca w majówkę Kultowa kolejka znów pojedzie nad Parkiem Śląskim

Pod koniec 2022 r. rozpoczęła się odbudowa drugiego odcinka „Elki” – od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. W związku z tym kolejka, na jedynej obecnie działającej linii – od Stadionu Śląskiego do Śląskiego Wesołego Miasteczka, została wyłączona. Ruszy ponownie w najbliższą sobotę, 29 kwietnia 2023 r.

„Elka” ruszy w majówkę

– Kolej linowa „Elka” to jedna z głównych atrakcji Parku Śląskiego, która cieszy się ogromną popularnością. Tym bardziej cieszymy się, że możemy udostępnić ją dla naszych gości na długi weekend majowy. Liczymy, że pogoda dopisze i będziemy mogli wszyscy cieszyć się widokiem kwitnącego Parku Śląskiego z nieco innej perspektywy – mówi Aneta Miler, rzeczniczka prasowa Parku Śląskiego.

Kolejka „Elka” kursować będzie przez długi weekend majowy w godzinach 10.00 - 19.00, a następnie w dni powszechne, z wyjątkiem poniedziałków, w godzinach 10.00 – 18.00, a w weekendy w godzinach 10.00 - 19.00.

Trwa odbudowa drugiego odcinka „Elki”

Jak wcześniej informowano w Parku Śląskim odbudowa drugiego odcinka „Elki” - od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego – przebiega zgodnie z planem. Trasa będzie miała 1840 metrów długości i, tak jak poprzednio, przebiegać będzie m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Nowa linia będzie wyposażona w 30 czteroosobowych otwartych kanap i 15 gondoli. przebiega zgodnie z planem.

- Na obu stacjach trwają intensywne prace budowlane, m.in. stawiana jest główna konstrukcja obu obiektów. Następnym etapem będzie stworzenie konstrukcji dachowej, prace z tym związane mają ruszyć w okolicy czerwca – dodaje Aneta Miler.

Kolejka „Elka” w swojej pierwotnej wersji działała od września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później, z powodu złego stanu technicznego, została zamknięta i rozebrana, Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku pierwszy odcinek nowej „Elki”.

Postępy prac przy odbudowie drugiej linii Elki w Parku Śląskim

Może Cię zainteresować:

Postępy prac przy odbudowie drugiej linii „Elki” w Parku Śląskim

Autor: Maciej Poloczek

21/04/2023

Elka w 1976 r

Może Cię zainteresować:

„Elka” w Parku Śląskim ma już 55 lat. Przypomnijmy sobie jak wyglądała stara kolejka

Autor: Maciej Poloczek

09/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon