„Elka” w Parku Śląskim ma już 55 lat. Przypomnijmy sobie jak wyglądała stara kolejka

W tym tygodniu, 7 września, minęło 55 lat od pierwszego uruchomienia kolejki linowej „Elka” w Parku Śląskim (wtedy WPKiW). Dziś są nowe kanapy i gondole, ale to tylko jeden odcinek kolejki. Zobaczcie jak kultowa „Elka” prezentowała się przed laty.

Najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie

Kolejka linowa „Elka” została uroczyście otwarta 7 września 1967 r. Była to wówczas najdłuższa nizinna kolej linowa w Europie – jej długość wynosiła ponad 5,5 km, a trasa była podzielona na trzy odcinki. W tej formie kolejka funkcjonowała do 2005 r. Później została zamknięta i rozebrana, z powodu złego stanu technicznego.

Przerwa w działaniu kolejki trwała do września 2013 roku, kiedy oddano do użytku nową Elkę. To tylko jeden odcinek pomiędzy Stadionem Śląskiem a Legendią Śląskim Wesołym Miasteczkiem, o długości blisko 2,2 km. W przeciwieństwie do starej kolejki można z niej korzystać przez cały rok, bo poza 4-osobowymi kanapami do dyspozycji są także 8-osobowe gondole.

Co z następnymi odcinkami „Elki”?

W planach jest odbudowa kolejnego odcinka kolejki – od Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Będzie miał 1840 metrów długości i, tak jak poprzednio, przebiegać będzie m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Niestety inwestycja nie może ruszyć.

W pierwszym przetargu na budowę, który ogłoszono w kwietniu 2022 r., nie wpłynęła żadna oferta. Został więc unieważniony, a na początku lipca ogłoszony kolejny. Tym razem wpłynęła jedna oferta, ale prawie dwa razy wyższa niż zamierzał wydać Park Śląski – ponad 85,5 mln zł. Na razie nie wiadomo czy ta oferta zostanie przyjęta.

Kolejka Elka

Może Cię zainteresować:

„Elka” świętuje 55. urodziny. Przejażdżka za piątaka

Autor: Maciej Poloczek

06/09/2022

Elka

Może Cię zainteresować:

Park Śląski Elka. Cennik i harmonogram kursowania oraz nowe oblicze kolejki

Autor: Redaktor Chorzowski

09/05/2021

Park Śląski Elka

Może Cię zainteresować:

Nowy odcinek „Elki” coraz bliżej. Ogłoszono przetarg na wykonawcę inwestycji

Autor: Maciej Poloczek

27/04/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon