Dom Kalidego nową siedzibą muzeum historii Chorzowa. Podpisano umowę na projekt adaptacji budynku

To będzie multifunkcjonalna placówka muzealna i miejsce spotkań – zapowiadają władze Chorzowa. W czwartek, 21 grudnia 2023 r., podpisano umowę na wykonanie projektu przebudowy Domu Kalidego. Jeden z najstarszych budynków w Chorzowie zmieni się w miejskie muzeum. Będzie to pierwsza instytucja kultury na chorzowskiej „Cwajce”.

fot. Adrian Tync/Wikimedia Commons
Chorzow dom kalidego

Chorzów, ul. Kalidego 1. Tu stoi dom wybudowany w 1803 r., który jest częścią dawnego osiedla robotniczego Huty Królewskiej. To jeden z najstarszych domów w Chorzowie i na całym Górnym Śląsku. To także rodzinny dom Theodora Erdmanna Kalidego, XIX-wiecznego rzeźbiarza, który jest autorem m.in. chorzowskiego Chłopca z łabędziem czy lwa z bytomskiego rynku i gliwickiej ul. Dolnych Wałów. Zaprojektował także pierwszy pomnik Fryderyka Wilhelma von Redena w Chorzowie, Fryderyka Wielkiego we Wrocławiu czy Fryderyka Schillera w Berlinie.

Niepozorny budynek ma zostać zamieniony w placówkę muzealną. Zostanie tu przeniesiony Odział Historii Miasta i Regionu Muzeum Hutnictwa w Chorzowie, który mieści się obecnie przy ul. Powstańców 25. W czwartek, 21 grudnia 2023 r., podpisano umowę na projekt przebudowy budynku, która opiewa na około 200 tys. zł. Wykonawcą będzie firma Amaya Architekci, a projekt ma być gotowy w ciągu dziewięciu miesięcy.

- Mamy zamiar w ten sposób uratować niezwykle cenny obiekt oraz udostępnić go mieszkańcom. To ważne przedsięwzięcie. Na jego realizację zamierzamy pozyskać środki unijne - zapowiada Marcin Michalik, zastępca prezydenta Chorzowa.

Dom Kalidego. To nie będzie klasyczne muzeum

Unijna dotacja miałaby wynosić 6-7 mln zł. Przetarg na prace budowlane mógłby zostać ogłoszony w 2025 r., a przebudowa miałaby zająć około półtora roku. Historyczny budynek ma zostać przystosowany do potrzeb muzeum i – jak zapowiadają władze miasta i muzeum - służyć społeczności lokalnej jako multifunkcjonalna placówka i miejsce spotkań.

- Nie chcemy żeby to było klasyczne muzeum z ekspozycją. Zależy nam na tym, aby ten obiekt służył lokalnej społeczności zgodnie z jej oczekiwaniami i potrzebami – podkreśla Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa.

W budynku powstanie strefa wystawiennicza, w skład której wejdzie m.in. rekonstrukcja hutniczego mieszkania z początku XIX wieku oraz biblioteka z czytelnią i strefa gastronomiczna. Podwórze połączone ze strefą wystawienniczą będzie służyło jako miejsce kameralnych wydarzeń kulturalnych. Znajdzie się tam także ogród. Władze Chorzowa zapewniły już większości dotychczasowych mieszkańców domu przy ul. Kalidego 1 inne mieszkania. Obecna siedziba muzeum przy ul. Powstańców 25 prawdopodobnie zostanie sprzedana.

Muzeum w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Rusza projekt "Oddział Od/Nowa". Mieszkańcy Chorzowa mogą zdecydować jak będzie działać miejskie muzeum

Autor: Maciej Poloczek

30/03/2023

Chorzów Śladem Dwóch Hut

Może Cię zainteresować:

„Śladem Dwóch Hut”. Szlak spacerowy w Chorzowie już gotowy

Autor: Maciej Poloczek

18/12/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon