„Śladem Dwóch Hut”. Szlak spacerowy w Chorzowie już gotowy

Chorzowskie Muzeum Hutnictwa zakończyło prace nad szlakiem spacerowym „Śladem Dwóch Hut”. Jego trasa wiedzie przez osiem lokalizacji w Chorzowie związanych z hutniczymi tradycjami miasta. Częścią projektu są cztery hutnicze murale.

Trasa spacerowego szlaku „Śladem Dwóch Hut” zaczyna się na ul. Katowickiej 90 (tam znajduje się znana mozaika Konstalu). Jak zaznaczają w Muzeum Hutnictwa to „źródło przemysłowego miasta", gdzie od 1802 r. „biło jedno z przemysłowych serc całego Śląska”. Kolejny punkt hutniczego spacer to Rynek 7, gdzie znajduje się jeden z murali. Dalej należy się skierować na ul. Mielęckiego 29, gdzie jest kolejny hutniczy mural. Stamtąd trasa prowadzi na ul. Cichą 6, czyli stadion Ruchu Chorzów. Później na ul. Armii Krajowej 49, gdzie znajduje się trzeci mural i dalej na ul. Dyrekcyjną 6, czyli do dyrekcji Huty Batory. Kolejny przystanek to ul. 16 lipca 14, gdzie jest czwarty mural, a trasa kończy się na skwerze im. rotmistrza Witolda Pileckiego, przy ul. Batorego 35.

„Śladem Dwóch Hut”. Spacer z podcastami

- Do przejścia jest 6,6 kilometra. Trasę warto pokonać słuchając 8 podcastów, które prowadzą po szlaku. To niemal 1,5 godzin opowieści (tyle mniej więcej zajmuje spacer), które odkryją przed słuchaczami bogactwo wątków – wielkie i małe historie z Chorzowa – zaznaczają w Muzeum Hutnictwa.

Trasa szlaku i podcasty dostępne są na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa. Można tam zobaczyć także animowane archiwalne zdjęcia miejsc, przez które prowadzi hutniczy szlak. Projekt „Szlak Dwóch Hut” został zrealizowany w ramach Budżetu Obywatelskiego Chorzowa. Projekty hutniczych murali wybrano w zorganizowanym przez muzeum konkursie. Wykonał je Karol Kobryń, absolwent Akademii Sztuk Pięknych w Katowicach.

- Hutnicze miasto odbierało się wszystkimi zmysłami dlatego zarówno pamięć mieszkańców, jak większość ulic, placów i budynków jest w Chorzowie naznaczona hutą. Dziś nie zawsze potrafimy odczytywać zapisaną w przestrzeni miasta historię. Mimo to, dzięki wiedzy, wspomnieniom i emocjom wciąż możemy podążać ich śladem. W tym odkrywaniu zapomnianego pomóc ma Hutniczy Szlak Spacerowy – Śladem Dwóch Hut – wyjaśnia Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Ambicją chorzowskiego muzeum jest to, aby hutniczy szlak spacerowy stał się inspiracja do aktywnego poznawania historii Chorzowa - społecznej, gospodarczej i politycznej, ale też małych, prywatnych narracji. - Przestrzeń miasta, jego architektura i zabudowa ukrywają wspaniałe opowieści. Podcasty, które przygotowaliśmy otwierają przed słuchaczami bogactwo wątków. Pozwalają lepiej zrozumieć najmniejszy świat, który niejednokrotnie był areną wielkich wydarzeń. Miasto możemy czytać jak książkę, jeżeli znamy język, którym do nas przemawia. W tym sensie cztery wielkoformatowe murale, które powstały w ramach projektu są okładką zapowiadającą bogactwo otaczającej nas treści – podkreśla dyrektor Kowalski.

Śladem dwóch hut czyli hutnicze murale w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Śladem dwóch hut, czyli hutnicze murale w Chorzowie

Autor: Redakcja

06/11/2023

Tadeusz Popiel Opieka przemysłu nad rękodziełami i rolnictwem

Może Cię zainteresować:

„Sztuka wobec przemysłu”. Nowa wystawa w Muzeum Hutnictwa

Autor: Maciej Poloczek

27/11/2023

Adam Kowalski Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Adam Kowalski: Przemysłowe dziedzictwo Górnego Śląska przez lata stało na jednej nodze. Druga noga to hutnictwo

Autor: Maciej Poloczek

24/11/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon