Śladem dwóch hut, czyli hutnicze murale w Chorzowie

Przy chorzowskiej estakadzie znów można oglądać hutnicze kominy – na muralu, który powstał na ścianie kamienicy przy ul. Rynek 7. To pierwsze z czterech takich dzieł, które powstaną w ramach projektu „Śladem Dwóch Hut – Hutniczy Szlak Spacerowy”. Drugi mural już wyłania się na jednej z kamienic przy ul. Armii Krajowej.

Hutnicze kominy przez lata dominowały nad centrum Chorzowa. Teraz wróciły na muralu, by przypominać o hutniczym dziedzictwie miasta. Można je oglądać na ścianie kamienicy przy ul. Rynek 7. To pierwszy z czterech murali, które będą częścią szlaku spacerowego „Śladem Dwóch Hut”.

Kolejne hutnicze murale zostaną namalowane na ścianach przy ul. Mielęckiego 29 w centrum miasta praz ul. Armii Krajowej 49 (tu już powstaje) i ul. 16 Lipca 14 w Chorzowie Batorym. Wykonawcą murali jest Karol Kobryń, absolwent katowickiej Akademii Sztuk Pięknych. Projekty jego autorstwa zwyciężyły w konkursie przeprowadzonym przez chorzowskie Muzeum Hutnictwa.

Hutniczy szlak spacerowy w Chorzowie

„Śladem Dwóch Hut – Hutniczy Szlak Spacerowy”, to projekt realizowany ze środków chorzowskiego Budżetu Obywatelskiego. Trasa spaceru będzie obejmować osiem miejsc na terenie Chorzowa. Oprócz lokalizacji z nowymi muralami będą to również miejsca ważne dla hutniczych tradycji Chorzowa.

- Trasa szlaku prezentowana będzie na stronie internetowej Muzeum Hutnictwa. Znajdziemy tam także osiem specjalnie przygotowanych dźwiękowych spacerów oraz animowane archiwalne zdjęcia tych miejsc – informuje Agata Klarczyńska z Muzeum Hutnictwa.

Premierę całego projektu „Śladem Dwóch Hut” przewidziano na drugą połowę grudnia 2023 r.

W Chorzowie powstaną hutnicze murale

Może Cię zainteresować:

W Chorzowie powstaną hutnicze murale. Ogłoszono konkurs na ich projekt

Autor: Maciej Poloczek

09/08/2023

Pochód Ludzi Ognia w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Po raz pierwszy w Chorzowie - Pochód Ludzi Ognia. Zobaczcie jak się prezentowali

Autor: Maciej Poloczek

06/05/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon