Co nas czeka w Chorzowie w 2023 roku?

Polityczne emocje (choć nie przy wyborach samorządowych), kolejne inwestycje drogowe i duże inwestycje w Parku Śląskim, muzyczne i sportowe imprezy na Stadionie Śląskim oraz walka Niebieskich o Ekstraklasę – tak w dużym skrócie zapowiada się w Chorzowie rok 2023.

Chorzów ul Katowicka

Wyborów samorządowych nie będzie. Będą parlamentarne

Jesienią 2023 roku miały się odbyć wybory samorządowe, więc w lokalnej politycy mógłby to być ciekawy rok. Sejm przyjął jednak ustawę autorstwa PiS, która wydłużyła kadencję samorządów do 30 kwietnia 2024 r. W związku z tym prezydenta Chorzowa i miejskich radnych wybierać będziemy dopiero w przyszłym roku. Przesunięcie terminu wyborów samorządowych związane jest z wyborami parlamentarnymi, więc należy się spodziewać w mieście wizyt „warszawskich” polityków.

Zgodnie z konstytucyjnym terminem posłów i senatorów wybierać będziemy w październiku lub listopadzie. Możliwe są cztery terminy: 15 października, 22 października, 29 października lub 5 listopada. Prezydent Andrzej Duda ma do sierpnia czas na podjęcie decyzji o wyborze terminu. W wyborach parlamentarnych w 2019 roku w Chorzowie najwięcej głosów otrzymała Koalicja Obywatelska – 41,97%. Kolejne były komitety Prawa i Sprawiedliwości (33,28%), Sojuszu Lewicy Demokratycznej (12,50%), Konfederacji (7,76%) i Polskiego Stronnictwa Ludowego (4,49%). W obecnej kadencji nie ma żadnego parlamentarzysty z Chorzowa. Może w kolejnej się to zmieni?

Rok 2023, czyli rok oszczędności w budżecie Chorzowa

W budżecie Chorzowa przyjętym na 2023 r. zaplanowano deficyt w wysokości ponad 100 mln zł. Tak dużej różnicy między dochodami a wydatkami jeszcze nigdy nie było, a spowodowana jest ona m.in. zmianami w podatkach wprowadzonymi przez rząd PiS. Według wyliczeń urzędników w kasie Chorzowa brakuje blisko 70 mln zł dochodu z PIT. Oznacza to oszczędności przede wszystkim w sporcie i kulturze.

Na inwestycje w tym roku zaplanowano około 120 mln zł. Dotyczy to jednak tylko takich, które już trwają lub mają szansę na współfinansowanie m.in. ze środków Unii Europejskiej. Jedna z największych inwestycji, która już się rozpoczęła, to przebudowa ul. Katowickiej na odcinku od estakady do skrzyżowania z ul. 3 Maja. W ramach tej inwestycji zaplanowano m.in. rozbudowę skrzyżowania z ul. Krakusa (powstanie przedłużenie ul. Krakusa, która pozwoli na lepsze skomunikowanie pohutniczych terenów i lepszy dojazd do Muzeum Hutnictwa) oraz budowę przejścia podziemnego.

W budżecie zapisano także środki na przebudowę ul. Parkowej, Nowej czy Truchana, termomodernizację budynków komunalnych, termomodernizację i budowę kotłowni w SP nr 12, dostosowanie hali sportowej do potrzeb Zespołu Szkół Mistrzostwa Sportowego przy ul. Harcerskiej, rozbudowę przedszkola nr 7 czy budowę wodnego placu zabaw przy ul. Granicznej.

Inwestycje w Parku Śląskim

Ten roku upłynie także pod znakiem dużych inwestycji w Parku Śląskim. Na razie podpisano jedynie umowę na odbudowę drugiego odcinka Kolejki Linowej „Elka” - od Śląskiego Wesołego Miasteczka do Planetarium Śląskiego. Będzie miał 1840 metrów długości i, tak jak poprzednio, przebiegać będzie m.in. nad Śląskim Ogrodem Zoologicznym. Prace już się rozpoczęły i mają się zakończyć w tym roku.

Na swój czas czekają także dwa inne projekty – budowa nowego kąpieliska „Fala” i modernizacja Kanału Regatowego. W pierwszym przetargu na budowę nowej „Fali” nie wpłynęła żadna oferta. W drugim aż trzy, ale na kwotę o wiele wyższą niż zamierzał wydać Park Śląski. Sejmik województwa zdecydował już, że Park Śląski zostanie w tym celu dokapitalizowany, a marszałek mówił, że „Fala” to jeden z priorytetów w budżecie województwa na 2023 r. W przetargu na modernizację Kanału Regatowego także wpłynęła oferta na wyższą kwotę niż zamierzał wydać Park Śląski.

Koncerty i wydarzenia sportowe na Stadionie Śląskim

Na Stadionie Śląskim nie zabraknie w tym roku muzycznych i sportowych wydarzeń. W lipcu w Kotle Czarownic dwukrotnie wystąpią gwiazdy niemieckiego tanz metalu, czyli zespół Rammstein. Z kolei w sierpniu w Chorzowie z „Ucztą nad ucztami” pojawi się sanah oraz mistrz włoskiego belcanta – Andrea Bocelli. Zaś we wrześniu zaplanowano koncert Jimek & Goście – historia polskiego hip-hopu.

Stadion Śląski jest Narodowym Stadionem Lekkoatletycznym, więc nie może tam zabraknąć królowej sportu. W czerwcu w Chorzowie odbędą się Drużynowe Mistrzostwa Europy w Lekkoatletyce Silesia 2023. Przyjadą wszystkie europejskie narodowe reprezentacje, a zawody odbędą się w ramach III Igrzysk Europejskich 2023. Z kolei w lipcu w Kotle Czarownic odbędzie się kolejny Silesia Memoriał Kamili Skolimowskiej, po raz drugi jako mityng Diamentowej Ligi. We wrześniu będzie też wielkie wydarzenie e-sportowe - Hussar Cup 2023.

Niebiescy walczą o Ekstraklasę

Miniony rok to kolejny awans Ruchu Chorzów. Niebiescy zameldowali się na zapleczu Ekstraklasy i wbrew różnym czarnym wizjom dobrze sobie radzą. Choć mają jeden z najmniejszych budżetów w Fortuna 1. lidze, to jesienną rundę skończyli na 3. miejscu w tabeli. Pierwsze ligowe spotkanie wiosny Ruch Chorzów rozegra u siebie 11 lutego 2023 r. Seweryn Siemianowski, prezes Niebieskich, podkreśla, że celem jest walka o mistrzostwo 1. ligi.

Chorzów Rynek Urząd Miasta

Może Cię zainteresować:

10 najważniejszych wydarzeń 2022 r. w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

01/01/2023

Dziecko

Może Cię zainteresować:

Najczęściej nadawane imiona w Chorzowie w 2022 r. Rodzice wybierają raczej tradycyjne

Autor: Maciej Poloczek

02/01/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon