10 najważniejszych wydarzeń 2022 r. w Chorzowie

Miniony rok nie było łatwy. Galopująca inflacja czy wojna w Ukrainie, której skutki odczuwamy także w Chorzowie. Były jednak też bardzo pozytywne wydarzenia, takie jak kolejny awans Ruchu Chorzów czy otwarcie Planetarium Śląskiego po przebudowie. Przygotowaliśmy subiektywne zestawienie najważniejszych wydarzeń 2022 r. w Chorzowie oczami redakcji CHORZOWSKI.PL.

Chorzów Rynek Urząd Miasta

1. Wojna w Ukrainie i pomoc dla uchodźców organizowana w Chorzowie

Niewątpliwie najważniejszym wydarzeniem minionego roku na świecie była wojna w Ukrainie, która niestety nadal trwa. Jej skutki odczuwamy także w Chorzowie, gdzie schronienie znalazło wielu wojennych uchodźców. Mieszkańcy miasta tłumie ruszyli także z pomocą dla Tarnopola, partnerskiego miasta Chorzowa w Ukrainie. Pierwsza zbiórka darów ruszyła 26 lutego 2022 r., a organizatorzy zbiórki byli pozytywnie zaskoczeni skalą ofiarności.

Chorzów zbiórka darów dla Ukrainy

Może Cię zainteresować:

Chorzowianie ruszyli z pomocą dla Ukrainy. Dary trafiają do Centrum Integracji Międzypokoleniowej

Autor: Maciej Poloczek

26/02/2022

2. Galopująca inflacja, drożyzna i oszczędności

Kolejny problem, który był na ustach wszystkich, także w Chorzowie, to galopująca inflacja, drożyzna w sklepach i wymuszone oszczędności. Podwyżki cen energii dobiły wiele lokali gastronomicznych, które ledwo co wykaraskały się z kłopotów po pandemicznych lockdownach. Ceny podniosły m.in. chorzowskie zoo i skansen, a miasto i jego mieszkańcy szukali oszczędności. W Chorzowie w 2022 r. otwarto tylko jedno lodowisko i było o wiele mniej świątecznych iluminacji. Przyszły rok nie zapowiada się lepiej – budżet Chorzowa uchwalony na rok 2023 zakłada ponad 100 mln zł deficytu.

Chorzów Urząd Miasta

Może Cię zainteresować:

Budżet Chorzowa 2023. Blisko 100 mln zł deficytu!

Autor: Maciej Poloczek

28/11/2022

3. Problemy z przetargami na inwestycje w Parku Śląskim

Z niepewną sytuacją gospodarczą związane są problemy z przetargami w Parku Śląskim. W minionym roku planowano tam rozpocząć trzy duże inwestycje: odbudowę kolejnego odcinka kolejki linowej „Elka”, budowę nowego kąpieliska „Fala” oraz pierwszy etap modernizacji Kanału Regatowego. W pierwszych ogłoszonych przez park przetargach nie zgłosił się żaden chętny. W kolejnych były oferty, ale na wiele wyższe kwoty niż zakładano. Ostatecznie samorząd województwa, czyli właściciel parku, postanowił dołożyć pieniędzy, ale na razie rozpoczęły się jedynie prace związane z odbudową „Elki” na odcinku Legendia Ślaskie Wesołe Miasteczko – Park Śląski.

Elka wizualizacja 2

Może Cię zainteresować:

Zaczyna się budowa 2. linii kolejki "Elka" w Parku Śląskim. Będzie przebiegać nad zoo, w tym nad wybiegiem dla żyraf

Autor: Katarzyna Pachelska

27/10/2022

4. Otwarcie Planetarium Śląskiego po przebudowie

W 2022 roku zakończono za to inną dużą inwestycję w Parku Śląskim, czyli modernizację i rozbudowę Planetarium Śląskiego, które teraz to także Śląski Park Nauki. Przebudowa obiektu pierwotnie miała się zakończyć jesienią 2020 roku, ale ostatecznie po wielu problemach stało się to dopiero w czerwcu tego roku. Jednak warto było czekać. Planetarium po przebudowie prezentuje się znakomicie. Zabytkowy gmach został odnowiony i wyposażony w najnowocześniejszy na świecie projektor. Pod nim znalazły się nowe pomieszczenia, a w nich m.in. pracownie naukowe i sale wykładowe. Obok stanęła także wieża widokowa.

Planetarium Śląskie otwarcie 22

Może Cię zainteresować:

Tłumy widzów, koncerty, pokazy dronów. Tak wyglądało otwarcie Planetarium – Śląskiego Parku Nauki

Autor: Michał Wroński

12/06/2022

5. Przebudowa linii kolejowej i Kolej Plus w Chorzowie

W Chorzowie rozpoczęła się też największa inwestycja kolejowa w ostatnich latach. To przebudowa linii kolejowej nr 131, czyli tzw. magistrali węglowej prowadzącej z Górnego Śląska do bałtyckich portów. W mieście obejmuje ona m.in. budowę nowego przystanku kolejowego Chorzów Uniwersytet oraz przebudowę stacji Chorzów Miasto. Powstaje także nowy wiadukt kolejowy w okolicy ulic Zabrskiej i Głogowskiej. W 2022 r. podpisano także umowy na realizację sześciu inwestycji w ramach rządowego programu Kolej Plus w Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii. Wśród nich jest odtworzenie ruchu pasażerskiego pomiędzy Gliwicami a centrum Katowic przez południowe dzielnice Zabrza, Rudy Śląskiej, z nowym przystankiem w Chorzowie Batorym. Alternatywna linia przebiegać będzie ponad dwa kilometry od dworca kolejowego w Chorzowie Batorym w okolicy Niedźwiedzinca i Starego Osiedla. Nowy przystanek kolejowy zlokalizowany będzie w okolicy pętli autobusowej przy ul. Odrodzenia i będzie nosił nazwę Chorzów Niedźwiedziniec lub Chorzów Hajduki.

Postęp prac przy przebudowanie linii kolejowej 131

Może Cię zainteresować:

Nowy wiadukt, przystanek i przejście dla pieszych. Postępy prac na linii kolejowej 131 w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

15/11/2022

6. Zakończenie (prawie) przebudowy ul. 3 Maja

Pozostając przy dużych inwestycjach, to kończy się przebudowa ul. 3 Maja w Chorzowie, która miała być gotowa już od roku. Choć ostatnie prace przeciągnęły się na rok 2023. Jednak jak zapewniają w Tramwajach Śląskich i Urzędzie Miasta Chorzów to już ostatni etap prac i niebawem powinny się one zakończyć. Przypomnijmy, że inwestycja rozpoczęła się w listopadzie 2019 r. i już na starcie była opóźnione - z powodu odwołań oferentów proces przetargowy trwał bowiem aż półtora roku. Ostatecznie wykonawcą została firma Silesia Invest z Gliwic, a zgodnie z umową ulica miała być gotowa do końca 2021 roku.

Chorzów Przebudowa ul 3 Maja

Może Cię zainteresować:

Wreszcie! Ostatni etap przebudowy ul. 3 Maja w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

15/11/2022

7. Kolejny awans Ruchu Chorzów

Miniony rok do udanych mogą zaliczyć kibice Ruchu Chorzów. Niebiescy zaliczyli kolejny awans z rzędu i zameldowali się na zapleczu Ekstraklasy. W Fortuna 1. Lidze jako beniaminek i mimo jednego z najniższych klubowych budżetów radzą sobie bardzo dobrze. Zimują na 3. miejscu w tabeli i mają o wiele większe ambicje. Seweryn Siemianowski, prezes Ruchu Chorzów, zapowiedział, że celem klubu z Cichej jest mistrzostwo 1. ligi.

Ruch chorzow erka

Może Cię zainteresować:

Awans jest nasz! Ruch Chorzów wraca na zaplecze Ekstraklasy

Autor: Maciej Poloczek

29/05/2022

8. Powrót Wielkich Derbów Śląska

Pozostając przy sporcie trzeba wspomnieć powrót Wielkich Derbów Śląska. Do spotkania Ruchu Chorzów i Górnika Zabrze doszło po sześciu latach przerwy przy okazji rozgrywek Pucharu Polski. Drużyny spotkały się na stadionie przy Cichej 1 września 2022 roku. Niebiescy przegrali 0:1 i pożegnali się z pucharowymi rozgrywkami. Piłkarskie święto zepsuła część kibiców Niebieskich. Po koniec meczu spalili szaliki zabrzan i próbowali sforsować ogrodzenie. Doszło do starć z ochroną, która użyła gazu łzawiącego. Te wybryki potępiły zarządu Ruchu Chorzów i Stowarzyszenia Kibiców Wielki Ruch.

Wielkie Derby Śląska

Może Cię zainteresować:

Na boisku lepszy Górnik, na trybunach zadyma. Krajobraz po Wielkich Derbach Śląska

Autor: Maciej Poloczek

02/09/2022

9. Dawid Podsiadło na Stadionie Śląskim

W 2022 roku w końcu odbył się przekładany przez dwa lata koncert Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim w Chorzowie. Pierwsze bilet pojawiły się w sprzedaży w grudniu 2019 roku, miały nadrukowaną datę: 7 czerwca 2020 roku. Ale w marcu wybuchła pandemia i było jasne, że tak wielkie wydarzenie nie może dojść do skutku. Później były widoki na koncert w 2021, ale wraz z nadejściem kolejnej fali okazały się marne. Wreszcie, po ponad 2 latach od pierwotnej daty koncertu mogliśmy uczestniczyć w tym widowisku w sobotę 25 czerwca 2022 roku. Widowisko przyciągnęło do Chorzowa około 60 tys. widzów i pod względem frekwencji było jednym z rekordowych koncertów w Polsce.

Dawid Podsiadło koncert Chorzów

Może Cię zainteresować:

5 niezapomnianych momentów koncertu Dawida Podsiadły na Stadionie Śląskim

Autor: Katarzyna Pachelska

27/06/2022

10. Prokuratura poluje na prezydenta Andrzeja Kotalę

Na koniec coś z lokalnej polityki. Był to rok w miarę spokojny, ale prokuratura nadal poluje na prezydenta Chorzowa. W roku 2021 m.in. do domu Andrzeja Kotali wkroczyło Centralne Biuro Śledcze Policji, a na razie jedyny efekt postępowania w sprawie „nieprawidłowości w gospodarowaniu środkami publicznymi w Chorzowie", to zarzuty dla byłej współpracowniczki prezydenta i lokalnego przedsiębiorcy, które zostały im przedstawione w 2022 r. Kobieta miała przyjąć łapówkę od biznesmena, w czasach gdy pracowała w Urzędzie Miasta. Po koniec minionego roku wyszło też na jaw, że elitarny oddział Prokuratury Krajowej prowadzi tajne postępowanie przeciwko Andrzejowi Kotali. Na przesłuchanie wezwano m.in. urzędników z Chorzowa i członków rodziny prezydenta.

Andrzej Kotala

Może Cię zainteresować:

Tajne śledztwo w sprawie prezydenta Chorzowa Andrzeja Kotali

Autor: Redakcja

13/12/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon