Wreszcie! Ostatni etap przebudowy ul. 3 Maja w Chorzowie

W środę, 16 listopada 2022 r., rusza ostatni etap przebudowy ul. 3 Maja w Chorzowie. Przebudowy, która miała się zakończyć w grudniu 2021 r. Wszystko wskazuje na to, że prace uda się zakończyć do końca grudnia 2022 r.

fot. MZUiM Chorzów
Chorzów Przebudowa ul 3 Maja

Przebudowa chorzowskiej ul. 3 Maja to wspólna inwestycja spółki Tramwaje Śląskie i miasta Chorzów. Prace rozpoczęły się w listopadzie 2019 r. i już na starcie były opóźnione - z powodu odwołań oferentów proces przetargowy trwał bowiem aż półtora roku. Ostatecznie wykonawcą została firma Silesia Invest z Gliwic, a zgodnie z umową ulica miała być gotowa do końca 2021 r.

Ul. 3 Maja w Chorzowie miała być gotowa już blisko rok temu

Równocześnie z ul. 3 Maja w Chorzowie przebudowywano także torowiska i jezdnie na ulicach Hajduckiej i Powstańców. Tam prace także były mocno opóźnione, ale te inwestycje już się zakończyły. Największa obsuwa jest na ul. 3 Maja i wszystko wskazuje na to, że wyniesie okrągły rok.

Wykonawca i chorzowscy urzędnicy tłumaczyli, że opóźnienie wynika m.in. z konieczności przebudowy dodatkowych niezewidencjonowanych wcześniej kabli elektroenergetycznych oraz teletechnicznych. Na rynku brakowało też odpowiednich materiałów, co spowodowane było m.in. pandemią COVID-19.

Ostatni etap przebudowy ul. 3 Maja w Chorzowie

W środę, 16 listopada 2022 r., rozpocznie się kolejny etap przebudowy ul. 3 Maja w Chorzowie, a wykonawca deklaruje zakończenie tego etapu prac do końca roku – poinformował Miejski Zarząd Ulic i Mostów. W Tramwajach Śląskich dodają, że to już ostatni etap realizacji tej inwestycji.

- Zgodnie z umową zawartą pomiędzy wykonawca a spółką Tramwaje Śląskie S.A. prace powinny zakończyć się do 20 grudnia 2022 r. - dodaje Andrzej Zowada, rzecznik prasowy tramwajowej spółki.

W tramwajowym zakresie inwestycji do wykonania pozostało około 30 metrów toru pojedynczego (mtp) torowiska w płytach prefabrykowanych oraz montaż sieć trakcyjnej na odcinku Katowicka – Składowa. (Na pytanie o miejski zakres inwestycji nie otrzymaliśmy odpowiedzi z Urzędu Miasta Chorzów).

Zmiany w organizacji ruchu na ul. 3 Maja w Chorzowie

Kolejny etap prac na ul. 3 Maja w Chorzowie oznacza kolejne zmiany w organizacji ruchu:

  • zamknięty dla ruchu pojazdów zostanie fragment jezdni ulicy Styczyńskiego na odcinku od rejonu posesji nr 62 do skrzyżowania z ul. 3 Maja
  • otwarte dla ruchu pojazdów zostanie skrzyżowanie ulic 3 Maja, Składowej i Waxmana
  • otwarta dla ruchu pojazdów zostanie jezdnia ulicy 3 Maja na odcinku między ulicami Składową/Waxmana i Żołnierzy Września,
  • otwarta (dwukierunkowo) dla ruchu pojazdów zostanie jezdnia ulicy Żołnierzy Września na skrzyżowaniu z ul. 3 Maja

Wyznaczone zostaną objazdy:

  • z kierunku skrzyżowania ul. 3 Maja/Janasa/Styczyńskiego w kierunku ul. Styczyńskiego: ul. 3 Maja, ul. Żołnierzy Września, ul. Św. Kingi, Styczyńskiego
  • z kierunku skrzyżowania ulic 3 Maja/Żołnierzy Września w kierunku Katowic (DK79): ul. Żołnierzy Września, ul. Św. Kingi, ul. Styczyńskiego, ul. Filarowa, ul. Floriańska, ul. 3 Maja, ul. Katowicka
  • z kierunku skrzyżowania ulic 3 Maja/Składowej/Waxmana w kierunku Bytomia (DK79): ul. Składowa, ul. Opolska, ul. Janasa, ul. Mariańska, ul. Łagiewnicka, ul. Krzyżowa, ul. Katowicka

W ciągu ul. 3 Maja na odcinku między skrzyżowaniem z ulicami Janasa i Styczyńskiego a skrzyżowaniem z ul. Żołnierzy Września obowiązywać będzie jednokierunkowy ruchu pojazdów (w kierunku ul. Żołnierzy Września).

Postęp prac przy przebudowanie linii kolejowej 131

Może Cię zainteresować:

Nowy wiadukt, przystanek i przejście dla pieszych. Postępy prac na linii kolejowej 131 w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

15/11/2022

Chorzów ul Nowa

Może Cię zainteresować:

Rusza remont ul. Nowej w Chorzowie

Autor: Redakcja

14/11/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon