Chorzowska firma musiała oddać fiskusowi ponad 200 tys. zł. Straciła status małego podatnika

„Mały podatnik” okazał się za duży. Jedna z chorzowskich firm musiała oddać fiskusowi ponad 200 tys. zł – informuje Izba Administracji Skarbowej w Katowicach.

fot. KAS
Chorzowska firma musiała oddać fiskusowi ponad 200 tys zł Straciła status małego podatnika

Chorzowska spółka zajmująca się instalowaniem maszyn przemysłowych, sprzętu i wyposażenia korzystała ze statusu małego podatnika i wpłacała podatek PIT w wysokości 9 proc. Przyjrzeli się jej pracownicy Urzędu Skarbowego w Chorzowie i okazało się, że na „małego podatnika” jest za duża.

- Czynności poprzedzili analizą wysokości obrotów w podatku VAT w poprzednim roku podatkowym. Przeprowadzający analizę urzędnicy stwierdzili, że spółka przekroczyła wyznaczony przepisami limit kwotowy pozwalający na zakwalifikowanie podmiotu do kategorii małego podatnika w rozumieniu ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych – informują w Izbie Administracji Skarbowej w Katowicach.

Zamiast 9 proc. podatku chorzowska firma musiała zapłacić 19 proc.

Firma utraciła status małego podatnika, więc nie mogła stosować preferencyjnej stawki 9 proc. w stosunku do zaliczek na podatek CIT w bieżącym roku. Została objęta 19-procentową stawką i musiała wpłacić należny podatek wraz z odsetkami w wysokości 216 282 zł.

W śląskiej KAS przypominają, że status małego podatnika CIT przysługuje podatnikowi, u którego wartość przychodu ze sprzedaży brutto nie przekracza w poprzednim roku podatkowym równowartości 2 mln euro.

Skarbówka w Chorzowie zarobiła dla budżetu państwa prawie 6 mln zł

Może Cię zainteresować:

Skarbówka w Chorzowie „zarobiła” dla budżetu państwa prawie 6 mln zł

Autor: Maciej Poloczek

18/07/2023

Urząd Miasta Chorzów

Może Cię zainteresować:

Będzie drożej. W Chorzowie planują podwyżkę podatków

Autor: Maciej Poloczek

14/10/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon