W chorzowskim skansenie powstaje Dygająca Kapela. Każdy może się przyłączyć

Miłośnicy muzyki, śpiewu i tańca mogą współtworzyć Dygającą Kapelę. Regionalny zespół śpiewaczy o takiej nazwie powstaje w chorzowskim skansenie. Przewodzić mu będą Stefan Mazur ze skansenu oraz Karo Przewłoka znana z kapel Dejcie Pozór i Krzikopa. Pierwsze spotkanie dla zainteresowanych tym projektem zaplanowano na czwartek, 12 października 2023 r.

Dygająca Kapela będzie się opierać przede wszystkim na pieśniach ze zbiorów Adolfa Dygacza - jednego z najważniejszych folklorystów, znawcy śląskiej kultury, pedagoga i publicysty. Muzeum „Górnośląski Park Etnograficzny w Chorzowie” otrzymało spuściznę po prof. Dygaczu, którą obecnie digitalizuje, a Kapela ma być elementem popularyzacji i kontynuacji jego działalności.

Dygająca Kapela będzie występować podczas imprez w chorzowskim skansenie

Zajęcia w skansenie będą się odbywać w czwartki, w godzinach 18.00 – 19.30 (pierwsze 12 października 2023 r.). Prowadzić je będą pracownicy muzeum oraz Karo Przewłoka, znaną z zespołów Dejcie Pozór oraz Krzikopa. Wypracowany wspólnie repertuar będzie uatrakcyjniać wydarzenia odbywające się w skansenie. Pierwszy, wspólny występ odbędzie się podczas imprezy "Śląsko Wilijo", 17 grudnia 2023 r.

- Muzeum to nie tylko zabytkowe eksponaty. Można się o tym przekonać wielokrotnie odwiedzając chorzowski skansen, gdzie doświadczenie miejsca wszystkimi zmysłami jest kluczowe. Prezentujemy historię regionu używając do tego różnych środków wyrazu - ekspozycji, która zmienia się w rytmie pór roku, warsztatów dotyczących rzemiosła, tradycji kulinarnych, obrzędowych, dzięki czemu nasi goście odbywają podróż w czasie. MGPE posiada w zasobach dziedzictwo gromadzonych latami zbiorów pieśni, nagrań prof. Adolfa Dygacza, które od kilku lat poddawane są digitalizacji w ramach projektu, natomiast naszą misją - podobnie jak tego znanego folklorysty- jest popularyzacja tekstów i pieśni regionalnych wśród kolejnych pokoleń. W przyszłym roku ukaże się monografia obejmująca opracowanie pieśni frywolnych - podkreśla Paulina Cius-Górska dyrektor MGPE w Chorzowie.

„Stawiamy na radość ze wspólnego śpiewania”

Dygająca Kapela powstaje w ramach programu EtnoPolska prowadzonego przez Narodowe Centrum Kultury. Projekt skansenu obejmuje warsztaty śpiewacze dla różnych grup wiekowych, a w jego ramach odbyło się już wydarzenie „Wieś tańczy i śpiewa”, które spotkało się z dużym zainteresowaniem. Uczestnicy wyposażeni w śpiewniki uczyli się wybranych pieśni w zabytkowych chałupach przy wtórze akordeonu oraz na scenie chorzowskiego skansenu, gdzie wszyscy mieli okazję pośpiewać.

- Postanowiliśmy, że to najlepszy czas by wyzwolone w ten sposób pozytywne emocje i chęci zmaterializować w postaci stworzenia grupy wokalno-instrumentalnej. Wokół muzeum rośnie zaangażowana społeczność - wolontariusze, stali odwiedzający, stowarzyszenia, instytucje kultury włączające się we współtworzenie wydarzeń. Warto przy tym zaznaczyć, że zespół będzie miał charakter amatorski, wracamy do źródeł stawiając przede wszystkim na radość ze wspólnego śpiewania - mówi Stefan Mazur z chorzowskiego skansenu.

Dygająca Kapela będzie m.in. odkrywać konteksty historyczne i artystyczne dawnych pieśni. Członkowie kapeli nauczą się śpiewania dawnych wiejskich przyśpiewek, gry na tradycyjnych instrumentach, odkryją tradycję i dziedzictwo kulturowe naszego regionu poprzez wykłady zaplanowane w ramach spotkań.

Cykl 10 warsztatów startuje 12.10 o g. 18.00. Czas trwania każdego warsztatu to 1,5 godziny. Udział w spotkaniach jest bezpłatny. Szczegółowe informacje można uzyskać w Dziale Edukacji i Popularyzacji MGPE 32 241 07 18 wew. 204.

Nowa wystawa w chorzowskim skansenie Na niej zabytkowe lodówki

Może Cię zainteresować:

Nowa wystawa w chorzowskim skansenie. Na niej zabytkowe lodówki

Autor: Maciej Poloczek

01/08/2023

Las deszczowy w śląskim zoo prawie gotowy Zobaczcie jak się prezentuje

Może Cię zainteresować:

Las deszczowy w śląskim zoo prawie gotowy. Zobaczcie jak się prezentuje!

Autor: Redakcja

10/07/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon