Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej rzeźni miejskiej w Chorzowie. Decyzja w rękach radnych

Na terenie byłej rzeźni w Chorzowie może powstać osiedle mieszkaniowe. Teren jest przeznaczony pod usługi, ale inwestor chce skorzystać z tzw. lex deweloper, czyli ustawy o ułatwieniach w przygotowaniu i realizacji inwestycji mieszkaniowych oraz inwestycji towarzyszących. W takim przypadku konieczna jest jednak zgoda miejskich radnych. Będą głosować w tej sprawie na najbliższej sesji Rady Miasta, którą zaplanowano na 23 listopada 2023 r.

Chorzowscy radni już raz, w październiku 2022 r., głosowali w sprawie budowy osiedla mieszkaniowego na terenie byłej miejskiej rzeźni przy ul. Krakusa w Chorzowie. Wtedy dotyczyło to odbudowy i adaptacji na cele mieszkaniowe dwóch istniejących budynków i budowy dwóch budynków mieszkalnych o wysokości 9 i 11 kondygnacji. Planowana liczba mieszkań w tych czterech budynkach to minimum 76, a maksimum 134. Z kolei liczba mieszkańców ma tam wynosić 265 osób. Radni wyrazili zgodę na taką inwestycję.

Na terenie byłej rzeźni w Chorzowie może powstać ponad pół tysiąca mieszkań

Kolejne etapy planowanej inwestycji wymagały zgody środowiskowej. Deweloper taką otrzymał i 4 października 2023 r. do Urzędu Miasta Chorzów wpłynął wniosek o ustalenie lokalizacji inwestycji mieszkaniowej dla budowy zespołu sześciu budynków mieszkalnych wielorodzinnych z dodatkowymi funkcjami usługowo-handlowymi wraz z zagospodarowaniem terenu oraz niezbędną infrastrukturą towarzyszącą. Chorzowscy radni będą w tej sprawie głosować w czwartek, 23 listopada 2023 r.

Budynki mają mieć od 9 do 13 kondygnacji nadziemnych i maksymalnie 2 podziemne. Zaplanowano w nich od 360 do 440 mieszkań, w których maksymalnie ma zamieszkać 830 osób (w sumie na całym osiedlu może więc powstać około 570 mieszkań, w których zamieszka ponad 1000 osób).

W ramach inwestycji maja powstać lokale o funkcjach usługowych lub handlowych, których powierzchnia będzie stanowić nie mniej niż 5% i nie więcej niż 20% powierzchni użytkowej mieszkań. Planowana jest także budowa minimum 1,5 miejsca parkingowego na jedno mieszkanie i minimum 0,5 miejsca postojowego na każde rozpoczęte 50 m² powierzchni usługowo-handlowej, lecz nie mniej niż 1 miejsce.

Miejską rzeźnię w (dzisiejszym) Chorzowie zbudowano na początku XX wieku

Miejską rzeźnię wybudowano w ówczesnej Królewskiej Hucie (Königshütte) w latach w latach 1900-1901. Były to wówczas największe i najnowocześniejsze na Górnym Śląsku zakłady przetwórstwa mięsnego. W skład ogromnego kompleksu wchodziło m.in. kilka hal, stajnie, obory, chlewy i reprezentacyjne budynki administracyjne z portiernią w środku. Budynki wzniesiono w styl neogotyckim, posiadały strzeliste szyty i wyniosłe dachy.

Część obiektów rzeźni wpisano do rejestru zabytków już w 1985 roku, gdy trwała jeszcze produkcja. Zakład zakończył działalności w połowie lat 90. XX wieku, a kompleks został sprzedany. Choć pojawiały się różne pomysły na jego wykorzystanie, to nic z nich nie wynikało, a budynki popadały w ruinę. Na terenie rzeźni często wybuchały pożary, a od 2013 r. kolejne budynki wykreślano z rejestru zabytków.

Na początku 2020 roku wyburzono jedne z ostatnich budynków byłych Zakładów Mięsnych. Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego wykreślił je z rejestru zabytków, a pozwolenie na wyburzenie wydał Wojewódzki Konserwator Zabytków w Katowicach. Po zabytkowej rzeźni została tylko brama i popadające w ruinę budynki administracyjne, które zostaną zaadaptowane na cele mieszkaniowe.

AKTUALIZACJA, 23.11.2023 r.:

Rada Miasta Chorzów wyraziła zgodę na inwestycję.

Totalny kosmos Ruszyła budowa najwyższego budynku w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Totalny kosmos. Ruszyła budowa najwyższego budynku w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

13/06/2023

Wizualizacje osiedla na terenie rzeźni w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Osiedle mieszkaniowe na terenie byłej rzeźni w Chorzowie. Radni zezwolili na budowę

Autor: Maciej Poloczek

28/10/2022

Podpisano umowę na budowę ponad 100 w Maciejkowicach To inwestycja w ramach SIM Śląsk

Może Cię zainteresować:

Podpisano umowę na budowę ponad 100 mieszkań w Maciejkowicach. To inwestycja w ramach SIM Śląsk

Autor: Maciej Poloczek

02/10/2023

Chrzeznia1

Może Cię zainteresować:

Chorzów traci kolejny zabytek! Wyburzono już większość budynków miejskiej rzeźni

Autor: Redaktor Chorzowski

20/02/2020

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon