Białe nosorożce z in vitro. Pobrano komórki od samicy z chorzowskiego zoo

Obecnie na świecie żyje tylko około 10 tys. nosorożców białych. Jest to gatunek na skraju wymarcia, więc by go ocalić prowadzony jest program pobierania zarodków in vitro od wyselekcjonowanych osobników. Ostatnio naukowcy z Niemiec po raz kolejny pobrali komórki jajowe od samicy nosorożca ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Nosorożec biały to największy z żyjących obecnie nosorożców. W naturze występuje w Afryce na południe od Sahary. Podgatunek północny uważany jest za krytycznie zagrożony – na świecie pozostały zaledwie dwie samice tego podgatunku. Nosorożców białych południowych, które można oglądać w chorzowskim zoo, pozostało w naturze około 10 tys. Te także narażone są na wyginięcie, m.in. przez kłusownictwo.

- W trosce o ocalenie podgatunku północnego i odbudowanie populacji południowej przychodzą współczesne możliwości biotechnologii i medycyny. Od lat badacze pracują nad możliwością stworzenia zarodków metodą in vitro z wykorzystaniem zabezpieczonego materiału genetycznego nosorożców białych północnych, a tym samym – przywrócenie tego gatunku do natury – podkreśla Daria Kroczek ze Śląskiego Ogrodu Zoologicznego.

Hope – nadzieja dla przyszłości nosorożców

Śląski Ogród Zoologiczny od kilku lat uczestniczy w międzynarodowych badaniach prowadzonych przez Leibniz Institute for Zoo and Wildlife Research. Naukowcy z berlińskiego instytutu tworzą zarodki nosorożców metodą in vitro.

W tym celu wyselekcjonowano najlepsze pod względem genetycznym osobniki przebywające w ogrodach zoologicznych. Naukowcy regularnie pobierają materiał badawczy, który wykorzystują w celu prowadzenia badań. Jedną z samic biorących udział w badaniach jest urodzona i mieszkająca w chorzowskim zoo samica o imieniu Hope.

- Jej wybór był nieprzypadkowy – jest to przedstawicielka pierwszego pokolenia nosorożców urodzonych w ogrodzie zoologicznym (tzw. pokolenie F1). Jej rodzice – Faith i Boś ze środowiska naturalnego trafili do ogrodu zoologicznego. Z tego względu Hope może pochwalić się silnymi, naturalnymi cechami, które może przekazać potomstwu, przez co jest niezwykle ważna dla przyszłości swojego gatunku – tłumaczą w śląskim zoo.

We wtorek, 28 lutego 2023 r. naukowcy z Niemiec po raz kolejny pobrali komórki jajowe od samicy z Chorzowa. Poddawane są zapłodnieniu metodą in vitro materiałem genetycznym pochodzącym od odpowiedniego pod względem genetycznym samca tego podgatunku.

Kilka komórek udało się również zapłodnić materiałem genetycznym samca podgatunku północnego, a powstałe w ten sposób zarodki hybrydowe mogą w przyszłości posłużyć do odbudowania populacji wymarłego podgatunku.

Śląskie zoo las deszczowy

Może Cię zainteresować:

Las deszczowy w śląskim zoo. Jest data otwarcia

Autor: Redakcja

26/02/2023

Ucieczka pantery z zoo. Ćwiczenia w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Z chorzowskiego zoo uciekła pantera – usłyszeli policjanci. To pierwsze takie ćwiczenia w Polsce

Autor: Maciej Poloczek

22/02/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon