Antoni Piechniczek otrzymał nagrodę Lux ex Silesia

Były piłkarz i trener Ruchu Chorzów, Antoni Piechniczek, został uhonorowany nagrodą Lux ex Silesia, czyli Światło ze Śląska. Jest pierwszym ze świata sportu, który otrzymał to wyróżnienie. Wręczono je w niedzielę, 9 października 2022 r.

fot. ksruch.com
Antoni Piechniczek Lux ex Silesia

Nagrodę Lux ex Silesia ustanowiono blisko 30 lat temu, została ufundowana przez metropolitę katowickiego, apb. Damiana Zimonia. Jest przyznawana tym, którzy w swej działalności naukowej lub artystycznej ukazują wysokie wartości moralne i wnoszą trwały wkład w kulturę Górnego Śląska.

Nazwa nagrody nawiązuje do dominikanów św. Jacka i bł. Czesława Odrowążów, o których mówiono w Krakowie "Ex Silesia Lux" - Światło ze Śląska. Nagroda jest wręczana w katowickiej katedrze Chrystusa Króla z okazji rozpoczęcia roku akademickiego. W tym roku po raz pierwszy otrzymał ją reprezentant świata sportu – Antoni Piechniczek, były piłkarz i trener Ruchu Chorzów, szkoleniowiec reprezentacji Polski, z którą zdobył 3. miejsce na Mistrzostwach Świata w 1982 r.

- Dziękujemy za świadectwo życia. Za przywiązanie do systemu wartości, za umiłowanie ojcowizny. I także dziękujemy bardzo za to, że zawsze grał pan fair play i takiej gry uczył, i te wartości przekazuje. Za to jesteśmy ogromnie wdzięczni – mówił metropolita katowicki abp Wiktor Skworc (za PAP).

Antoni Piechniczek. Skromny jak zawsze

Antoni Piechniczek mówił, że jest bardzo zaszczycony. - Zadaję sobie pytanie ilu ludzi sportu na Śląsku – rekordzistów świata, medalistów olimpijskich, wybitnych trenerów – mogłoby stanąć w tym miejscu, w którym ja teraz stoję, ilu zasługiwałoby na tego rodzaju wyróżnienie. Stąd czuję się podwójnie usatysfakcjonowany – zaznaczył.

Antoni Piechniczek karierę piłkarską zaczynał w Zrywie Chorzów, następnie grał w Naprzodzie Lipiny (1960–1961), Legii Warszawa (1961–1965), Ruchu Chorzów (1965–1972) i francuskim Chateauroux (1972–1973). W 1964 zdobył z Legią Puchar Polski, a w 1968 mistrzostwo Polski z Ruchem. Rozegrał trzy mecze w reprezentacji Polski (1967–1969). Grał w pomocy i na prawej obronie.

Pocztówka z Antonim Piechniczkiem

Może Cię zainteresować:

Antoni Piechniczek na okolicznościowej pocztówce i datowniku

Autor: Maciej Poloczek

24/05/2022

Doktorat Honoris Causa dla Antoniego Piechniczka

Może Cię zainteresować:

Antoni Piechniczek doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Autor: Redakcja

20/10/2021

Nagrody dla ludzi sportu z Chorzowa

Może Cię zainteresować:

Nagrody dla najlepszych. Wyróżniono ludzi sportu z Chorzowa

Autor: Redakcja

19/05/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon