Antoni Piechniczek doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Były piłkarz i trener Ruchu Chorzów, jeden z najwybitniejszych selekcjonerów piłkarskiej reprezentacji Polski, Antoni Piechniczek otrzymał we wtorek, 19 października 2021 r., tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Antoni Piechniczek pochodzi z Chorzowa i w miejscowym Zrywie zaczynał swoją karierę piłkarską. Później grał m.in. w Ruchu Chorzów, z którym w 1968 roku zdobył Mistrzostwo Polski. Karierę zakończył we francuskim Chateauroux i zajął się pracą trenera.

Pracował w wielu polskich i zagranicznych klubach, w tym m.in. chorzowskim Ruchu, ale to sukcesy z reprezentacją Polski przyniosły mu sławę. Dwukrotnie wywalczył awans do mundialu – w 1982 r. w Hiszpanii Polska zajęła 3. miejsce, a w 1986 r. w Meksyku biało-czerwoni odpadli w 1/8 finału.

Antoni Piechniczek związany jest także z katowicką Akademią Wychowania Fizycznego, jako jej wieloletni pracownik i wykładowca. Teraz został także uhonorowany tytułem doktora honoris causa tej uczelni.

- To piąte takie wyróżnienie, tym bardziej celebrujemy ten moment. Tytuł doktora honoris causa to największe osiągnięcie w świecie nauki. Honorujemy człowieka przez ponad 30 lat związanego z naszą uczelnią – stwierdził rektor AWF w Katowicach, prof. Grzegorz Juras (za PAP).

W uroczystości wzięło udział wielu były podopiecznych trenera, szkoleniowców czy działaczy sportowych. Wśród nich m.in.: Grzegorz Lato, Stefan Majewski, Józef Młynarczyk czy Dariusz Dziekanowski.

– Jestem pod wrażeniem, nie przypuszczałem, że dziś cała aula będzie pełna. Że przyjdzie tylu ludzi kochających piłkę i znających się na niej. Ta uroczystość to oddanie wielkości polskiemu i śląskiemu futbolowi – stwierdził Antoni Piechniczek (za PAP).

Honorowy tytuł został przyznany Antoniemu Piechniczkowi za "wybitne osiągnięcia trenerskie, niekwestionowany i olbrzymi wkład w rozwój szeroko rozumianej kultury fizycznej, imponującą aktywność organizacyjną i społeczną oraz wieloletnią pracę dydaktyczną na rzecz kształcenia kadr instruktorskich i trenerskich w AWF w Katowicach".

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Antoni Piechniczek Lux ex Silesia

Antoni Piechniczek, czyli Światło ze Śląska

Nagrody dla ludzi sportu z Chorzowa

Nagrodzono najlepszych ludzi sportu z Chorzowa

Stadion slaski

Stadion Śląski i AWF Katowice - razem dla...

Stadion Śląski

Mecz Ruch – Wisła na Stadionie Śląskim? Blisko porozumienia!

Chorzów Demontaż świeczki na stadionie Ruchu

Rozpoczął się demontaż „świeczki” na stadionie Ruchu Chorzów

Ruch Chorzów Jakub Bielecki

Koszulka bramkarza Ruchu Chorzów trafiła na licytację

Kulesza

Co prezes PZPN robił na Stadionie Śląskim?