Antoni Piechniczek doktorem honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach

Doktorat Honoris Causa dla Antoniego Piechniczka (AWF w Katowicach)
Doktorat Honoris Causa dla Antoniego Piechniczka

Były piłkarz i trener Ruchu Chorzów, jeden z najwybitniejszych selekcjonerów piłkarskiej reprezentacji Polski, Antoni Piechniczek otrzymał we wtorek, 19 października 2021 r., tytuł doktora honoris causa Akademii Wychowania Fizycznego w Katowicach.

Antoni Piechniczek pochodzi z Chorzowa i w miejscowym Zrywie zaczynał swoją karierę piłkarską. Później grał m.in. w Ruchu Chorzów, z którym w 1968 roku zdobył Mistrzostwo Polski. Karierę zakończył we francuskim Chateauroux i zajął się pracą trenera.

Pracował w wielu polskich i zagranicznych klubach, w tym m.in. chorzowskim Ruchu, ale to sukcesy z reprezentacją Polski przyniosły mu sławę. Dwukrotnie wywalczył awans do mundialu – w 1982 r. w Hiszpanii Polska zajęła 3. miejsce, a w 1986 r. w Meksyku biało-czerwoni odpadli w 1/8 finału.

Antoni Piechniczek związany jest także z katowicką Akademią Wychowania Fizycznego, jako jej wieloletni pracownik i wykładowca. Teraz został także uhonorowany tytułem doktora honoris causa tej uczelni.

- To piąte takie wyróżnienie, tym bardziej celebrujemy ten moment. Tytuł doktora honoris causa to największe osiągnięcie w świecie nauki. Honorujemy człowieka przez ponad 30 lat związanego z naszą uczelnią – stwierdził rektor AWF w Katowicach, prof. Grzegorz Juras (za PAP).

W uroczystości wzięło udział wielu były podopiecznych trenera, szkoleniowców czy działaczy sportowych. Wśród nich m.in.: Grzegorz Lato, Stefan Majewski, Józef Młynarczyk czy Dariusz Dziekanowski.

– Jestem pod wrażeniem, nie przypuszczałem, że dziś cała aula będzie pełna. Że przyjdzie tylu ludzi kochających piłkę i znających się na niej. Ta uroczystość to oddanie wielkości polskiemu i śląskiemu futbolowi – stwierdził Antoni Piechniczek (za PAP).

Honorowy tytuł został przyznany Antoniemu Piechniczkowi za "wybitne osiągnięcia trenerskie, niekwestionowany i olbrzymi wkład w rozwój szeroko rozumianej kultury fizycznej, imponującą aktywność organizacyjną i społeczną oraz wieloletnią pracę dydaktyczną na rzecz kształcenia kadr instruktorskich i trenerskich w AWF w Katowicach".

Doktorat Honoris Causa dla Antoniego Piechniczka

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon

czytaj więcej:

Stadion slaski

Stadion Śląski i AWF Katowice - razem dla rozwoju...

Chiliński Siemianowski

Transfer po raz trzeci. Nastoletni napastnik w Ruchu

Ruch Chorzów awans

Plebiscyt „eRki 2021”. Wyniki głosowania

Anita Włodarczyk Stadion Śląski

Złote medale Anity Włodarczyk na Stadionie Śląskim

Turniej eliminacyjny, Mysłowice

Stadion Śląski. Wielki Finał piłkarskich zawodów

Stadion Ruchu Chorzów

II liga już pokazała pazurki. Ruch Chorzów tylko z remisem

Chorzow rower

Chorzów walczy o Puchar Rowerowej Stolicy Polski 2021