Amazon zmodernizował Kindlotekę w Chorzowie

W mijającym roku Amazon zmodernizował i doposażył blisko czterdzieści Kindlotek w całej Polsce. Jedna z nich znajduje się w Chorzowie, w Szkole Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi.

fot. Amazon
Amazon zmodernizował Kindlotekę w Chorzowie

Kindloteki to miejsca, w których najmłodsi mogą korzystać z książek i pomocy naukowych w towarzystwie nowych technologii, w tym m.in. czytników Kindle, tabletów i robotów. Placówki są uruchamiane od 2019 r. we współpracy ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog. W ciągu ostatnich 12 miesięcy aż 37 Kindlotek przeszło modernizację i zostało doposażonych w nowoczesny sprzęt. W tym znajdująca się w Szkole Podstawowej nr 18 z Oddziałami Integracyjnymi, przy ul. Czempiela 52.

Obecnie w Polsce działa 79 Kindlotek STEM – głównie w szkołach, domach kultury i bibliotekach publicznych. Wszystko po to, aby dzieci i młodzież mogły rozwijać kompetencje przyszłości w standardzie STEM, który łączy w sobie elementy nauki, techniki, inżynierii i matematyki.

– Kindloteki to nasz sztandarowy projekt, który nieustannie unowocześniamy. Chcemy, aby te wyjątkowe przestrzenie dostarczały dzieciom i młodzieży jak najlepsze możliwości nauki. W minionym roku do 37 Kindlotek w całej Polsce łącznie trafiło ponad 250 sztuk nowoczesnego sprzętu, w tym robotów, telewizorów czy mat edukacyjnych, które pomogą uczniom w nauce – mówi Barbara Krystosiak, managerka ds. projektów społecznych Amazon w Europie Środkowo-Wschodniej.

Pierwsze spotkanie koordynatorów i koordynatorek Kindlotek

Rozwój Kindlotek nie byłby możliwy do zrealizowania, gdyby nie koordynatorki i koordynatorzy, którzy mają bezpośredni kontakt z dziećmi. To właśnie dzięki ich zaangażowaniu uczniowie mogą poszerzać swoją wiedzę z obszaru STEM. Dlatego też w listopadzie 2023 roku Amazon zorganizował „Kindlotekowisko” – pierwszy w historii zlot koordynatorek i koordynatorów programu w Polsce. Ponad 60 osób wzięło udział w prelekcjach i warsztatach, a także wymieniło się własnymi doświadczeniami.

W 2023 r. Amazon, razem ze Stowarzyszeniem Cyfrowy Dialog, zorganizował także drugą edycję programu „Zdolni Odkrywcy”. Głównym celem przedsięwzięcia było rozwijanie kompetencji przyszłości oraz integracja dzieci z Polski i Ukrainy. W ramach projektu zorganizowane zostały specjalne webinary, które wykorzystując metodę STEM zachęcają do integracji i współpracy pomiędzy dziećmi. W programie przygotowano także osobne spotkania online dla nauczycieli. W ich ramach polscy pedagodzy przeszli kurs kultury i języka ukraińskiego, natomiast ukraińscy dydaktycy uczestniczyli w spotkaniach poświęconych edukacji STEM, cyfrowej i medialnej. Dzięki webinarom prowadzonym po ukraińsku nauczyciele mogli dowiedzieć się, jak metoda STEM może pomóc w codziennej pracy z uczniami.

Chorzów Uniwesyteckie I LO im Juliusza Słowackiego

Może Cię zainteresować:

Ranking Perspektywy 2023. Najlepsze licea i technika w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

12/01/2023

Chorzów Liceum Batorego

Może Cię zainteresować:

Ile zarabiają nauczyciele w Chorzowie? Różnice w zarobkach wynoszą nawet 2,5 tys, zł

Autor: Maciej Poloczek

01/02/2023

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon