Żyrafa w Parku Śląskim pozostanie bez głowy? Unieważniono przetarg na remont

Unieważniono kolejny przetarg na remont rzeźby Żyrafy w Parku Śląskim. Złożone oferty, podobnie jak w pierwszym przetargu, opiewają na zbyt wysokie kwoty. Nie wiadomo więc kiedy jeden z symboli chorzowskiego parku odzyska głowę.

fot. Maciej Poloczek
Park slaski zyrafa

Oferty na remont i konserwację rzeźby Żyrafy w Parku Śląskim można było składać końca marca 2024 r. Wpłynęły dwie – jedna opiewa na ponad 516 tys. zł, druga na ponad 699 tys. zł. Z kolei Park Śląski zamierzał przeznaczyć na ten cel niecałe 400 tys. zł. W środę, 3 kwietnia 2024 r., zdecydowano więc o unieważnieniu tego przetargu.

Podobnie było z pierwszym przetargiem, który unieważniono pod koniec lutego 2024 r. Wtedy wpłynęła tylko jedna oferta na blisko 735 tys. zł, a Park Śląski zamierzał przeznaczyć na zrealizowanie zamówienia nieco ponad 338 tys. zł.

Nie wiadomo więc kiedy parkowa Żyrafa odzyska głowę. Zdemontowano ją w połowie 2023 r. ze względów bezpieczeństwa. Przeprowadzona ekspertyza wykazała, że poluzowały się mocowania głowy do pozostałej części rzeźby. Bez remontu całej rzeźby głowa nie wróci na swoje miejsce, więc pewnie Park Śląski ogłosi w tej sprawie kolejny przetarg.

Rzeźba Żyrafy to jeden z symboli Parku Śląskiego

Żyrafa to jeden z symbli Parku Śląskiego. Rzeźba liczy aż 16 metrów wysokości i jest doskonale widoczna z trasy łączącej Katowice i Chorzów. Stoi przy wejściu do parku przy alei prowadzącej do Śląskiego Ogrodu Zoologicznego, która nosi nazwę Alei Żyrafy.

Rzeźbę Żyrafy odlano w 1959 r. w Gliwickich Zakładach Urządzeń Technicznych. Za koncepcję plastyczną obiektu odpowiedzialni byli Leopold Pędziałek i Leszek Dutka, a za zaprojektowaniem konstrukcji stoi Jerzy Tombiński.

- Plastycy nie oddali wiernie wyglądu zwierzęcia, uznali bowiem, że w myśl zasady minimum minimorum, rzeźba będzie pewniej stać na trzech nogach. Projekt był bardzo śmiały i zdecydowanie wyprzedzał trendy ówczesnej sztuki i architektury – czytamy na stronie Parku Śląskiego.

W roku 2000 rzeźbę przemalowano na żółto i dododano łaty, by przypominała prawdziwą żyrafę. Na szczęście 11 lat później przywrócono jej oryginalny wygląd i Żyrafa wpisana została do rejestru zabytków województwa śląskiego.

Park slaski kanal regatowy

Może Cię zainteresować:

Kanał Regatowy i Ośrodek Sportów Wodnych w Parku Śląskim na starych zdjęciach

Autor: Redakcja

15/05/2024

Bieg Wiosenny w Parky Śląskim

Może Cię zainteresować:

Rekordowa frekwencja na Biegu Wiosennym w Parku Śląskim

Autor: Redakcja

25/03/2024

Szklarnia wieżowa w WPKiW

Może Cię zainteresować:

Szklarnia wieżowa w WPKiW. Futurystyczny projekt nie przetrwał w śląskiej atmosferze

Autor: Tomasz Borówka

23/03/2024

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon