Złota Maska dla Teatru Rozrywki w Chorzowie! Jaki spektakl wyróżniono?

Po raz 53. wręczono Nagrody Teatralne „Złota Maska”. Wśród wyróżnionych znalazł się Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu „Zakonnica w przebraniu” wystawianego na deskach Teatru Rozrywki w Chorzowie.

W tej edycji nagrody teatralnej ocenie poddano 58 spektakli zrealizowanych na terenie województwa śląskiego od 1 stycznia do 31 grudnia 2020 roku. Komisja przyznała 33 nominacje i 11 Złotych Masek.

W najważniejszej kategorii SPEKTAKL ROKU Złotą Maską nagrodzono „Złego” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej. Nagrodzono także spektakl zrealizowany w Teatrze Rozrywki.

- Mamy ogromną przyjemność poinformować, że Nagrodę Złota Maska 2020 otrzymał Jarosław Staniek, za choreografię do spektaklu Teatru Rozrywki, pt. „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena, w reżyserii Michała Znanieckiego. To dla nas wielka radość! - podał w mediach społecznościowych chorzowski teatr.

Nagroda jest także za spektakl „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome, w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

Laureaci nagród teatralnych Złote Maski w województwie śląskim za rok 2020:

  • Kategoria SPEKTAKL ROKU

„Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

  • Kategoria SPEKTAKL DLA MŁODYCH WIDZÓW

„Królowa Śniegu” Hansa Christiana Andersena wg scenariusza i w reżyserii Macieja Podstawnego w Teatrze Nowym w Zabrzu.

  • Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ KOBIECĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Anna Kadulska za role: Kulwiecówny, Szwecji, Jana Kazimierza w „Potopie” Henryka Sienkiewicza w reżyserii, adaptacji i opracowaniu muzycznym Jakuba Roszkowskiego w Teatrze Śląskim im. St. Wyspiańskiego w Katowicach oraz za rolę Luizy w spektaklu „Szczęście” Erica Assousa w reżyserii Andrzeja Dopierały w Teatrze Bez Sceny w Katowicach.

  • Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ MĘSKĄ W SPEKTAKLACH DRAMATYCZNYCH

Andrzej Dopierała za rolę Ignacego (Ojca i Króla) w spektaklu „Ślub” Witolda Gombrowicza w reżyserii Radosława Rychcika w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

  • Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ W TEATRACH LALKOWYCH

Lucyna Sypniewska za rolę Matki w spektaklu „Augustus” wg Hermanna Hesse w reżyserii Jacka Popławskiego w Teatrze Lalek „Banialuka” im. J. Zitzmana w Bielsku-Białej.

  • Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ WOKALNO-AKTORSKĄ

Mirosława Żak za rolę Konferansjerki w spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

  • Kategoria AKTORSTWO ZA ROLĘ DRUGOPLANOWĄ

Adam Myrczek za role: Merynosa i Kudłatego w spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

  • Kategoria REŻYSERIA

Piotr Ratajczak za reżyserię spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

  • Kategoria SCENOGRAFIA

Marcin Chlanda za scenografię i reżyserię świateł do spektaklu „Zły” Leopolda Tyrmanda w reżyserii i opracowaniu muzycznym Piotra Ratajczaka w Teatrze Polskim w Bielsku-Białej.

  • Kategoria CHOREOGRAFIA / RUCH SCENICZNY

Jarosław Staniek za choreografię do spektaklu „Zakonnica w przebraniu” Alana Menkena w reżyserii Michała Znanieckiego w Teatrze Rozrywki w Chorzowie i spektaklu „Przodownicy Miłości. Rewia związkowo-robotnicza” Harolda Rome w reżyserii Jacka Mikołajczyka w Teatrze Zagłębia w Sosnowcu.

  • Kategoria NAGRODA SPECJALNA

Andrei Kureichik za tekst sztuki „Białoruś obrażona”, na podstawie którego Teatr Miejski w Gliwicach zrealizował spektakl internetowy pt. „Białoruś obrażona” w reżyserii i inscenizacji Jerzego Jana Połońskiego.

Uroczystość wręczenia odbyła się na scenie Teatru im. Stanisława Wyspiańskiego w Katowicach. Tradycyjnie wręczono również Nagrodę im. Leny Starke – laureatką została tym razem 99-letnia nestorka Teatru Śląskiego, aktorka Zofia Wicińska-Kulesińska. Tegorocznym laureatem Nagrody im. Zbigniewa Grucy został Grzegorz Eckert.

Złote Maski przyznawane są od ponad pół wieku

Nagroda ma ponad półwieczną tradycję. Od 1967 roku artystów teatru nagradzały Złotymi Maskami regionalne media oraz wojewodowie czterech województw – katowickiego, bielskiego, częstochowskiego i opolskiego. Od 1999 roku opiekę nad tą nagrodą przejęło województwo śląskie.

Złote Maski przyznaje Zarząd Województwa Śląskiego na podstawie propozycji komisji złożonej z ekspertów w dziedzinie teatru. Ocenie podlegają spektakle premierowe zrealizowane na terenie województwa śląskiego w okresie od 1 stycznia do 31 grudnia roku poprzedzającego przyznanie nagrody.

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon