Zarząd Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego w Muzeum Hutnictwa

Muzeum Hutnictwa jeszcze przed otwarciem weszło w skład Europejskiego Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego (ERIH – European Route of Industrial Heritage). Teraz do Chorzowa przyjechał zarząd tej największej europejskiej sieci zabytków techniki. Zapozna się m.in. z pomysłem utworzenia „Hutniczego Centrum Dowodzenia”, to jeden z projektów zgłoszonych w tegorocznej edycji Budżetu Obywatelskiego Chorzowa.

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

ERIH to szlak kulturowy, który obejmuje ponad 2000 obiektów rozsianych po całej Europie. Są to dawne zakłady przemysłowe, industrialne parki krajobrazowe czy interaktywne muzea przemysłu i techniki. Łączy je wspólna industrialna opowieść, którą dzisiaj odkrywają turyści. Jednym z nich jest Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

Eksperci od dziedzictwa przemysłowego zapoznają się z ofertą Muzeum Hutnictwa

Przedstawiciele zarządu ERIH w dniach 22-23 września 2022 r., na czele z prof. Meinradem Marią Grewenigiem, będą obradować w Muzeum Hutnictwa w Chorzowie. Eksperci z Niemiec, Hiszpanii i Holandii, od wielu lat zajmujących się zarządzaniem dziedzictwem przemysłowym, zapoznają się z ofertą nowego muzeum.

W programie przewidziano również wizytę w działającej kuźni Przedsiębiorstwa Robót Inżynieryjnych MINEC, sąsiadującej z muzeum oraz w innych obiektach członkowskich ERIH w Rudzie Śląskiej, Katowicach, Rybniku i w Tarnowskich Górach.

- Wśród obiektów z listy ERIH 110 to tak zwane „punkty kotwiczne”. Są to obiekty o szczególnym znaczeniu historycznym, dużym turystycznym potencjale oraz spełniające wysokie standardy wyznaczane przez ERIH. Jestem przekonany, że Muzeum Hutnictwa może być jednym z takich miejsc. Podczas wizyty postaramy się przekonać do tego kolegów z zarządu – mówi Adam Kowalski, dyrektor Muzeum Hutnictwa w Chorzowie.

W Polsce jest obecnie dziesięć „punktów kotwicznych” ERIH. W województwie śląskim to Zabytkowa Kopalnia Srebra w Tarnowskich Górach – obiekt z listy światowego dziedzictwa UNESCO, Zabytkowa Kopalnia Węgla Kamiennego Guido i Sztolnia Królowa Luiza w Zabrzu, Muzeum Tyskich Browarów Książęcych w Tychach, Muzeum Browaru Żywiec, a poza naszym regionem to Muzeum Żup Krakowskich w Wieliczce, Stara Kopalnia w Wałbrzychu, Muzeum Kolejnictwa na Śląsku w Jaworzynie Śląskiej, Exploseum w Bydgoszczy oraz Centrum Handlowe Manufaktura w Łodzi.

Hutnicze Centrum Dowodzenia

- W filmowym wystąpieniu przesłanym z okazji uroczystości otwarcia Muzeum Hutnictwa Prezydent ERIH mówił, że kultura przemysłowa jest wyrazem innowacyjności, która była wcześniej nieznana w historii ludzkości. Że nasze muzeum może stać się swoistego rodzaju laboratorium teraźniejszości i przyszłości. Właśnie w tę stronę podążamy z rozwojem naszej oferty. I dlatego też z radością zaprezentuję Zarządowi ERIH podczas spotkania pomysł „Hutniczego Centrum Dowodzenia”, zgłoszony w tegorocznym Budżecie Obywatelskim Miasta Chorzów – dodaje dyrektor Kowalski.

„Hutnicze Centrum Dowodzenia” zaplanowano jako interaktywną rodzinną przestrzeń edukacyjną. Zawierać ma m.in. stanowiska z goglami VR, umożliwiającymi wejście do działającej huty, edukacyjne elementy przestrzenne (instalacja tłumacząca powstawania stali w której dzieci wcielają się w rolę wyrobu hutniczego), łamigłówki logiczne, stanowiska multimedialne i modele tłumaczące zasady fizyki oraz chemii czy stanowiska konstrukcyjne i projektowe. Wszystko to ma w atrakcyjny sposób łączyć naukę i zabawę.

Na ten projekt w Budżecie Obywatelskim Chorzowa może zagłosować każdy mieszkaniec miasta. Głosowanie trwa do najbliższej niedzieli, 25 września 2022 r., i odbywa się wyłącznie przez platformę internetową na stronie bo.chorzow.eu. Osoby nieposiadające dostępu do internetu mogą oddać głos w pok. 220 w Urzędzie Miasta, w Centrum Integracji Międzypokoleniowej przy ul. Dąbrowskiego 7 oraz we wszystkich filiach biblioteki miejskiej. Wyniki głosowania zostaną ogłoszone 28 września 2022 r.

Chorzów

Może Cię zainteresować:

Ruszyło głosowanie w 10. edycju Budżetu Obywatelskiego Chorzowa

Autor: Maciej Poloczek

10/09/2022

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie

Może Cię zainteresować:

Muzeum Hutnictwa w Chorzowie już gotowe. Zobaczcie jak wygląda wystawa

Autor: Maciej Poloczek

26/11/2021

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon