Z Chorzowa do Bachmutu. Pomoc dla Ukrainy trwa!

Chorzów i Bachmut. Wybuch wojny połączył losy tych dwóch miast. Oba mają swoją przemysłową historię, ale tylko w jednym można spokojnie żyć. Ukraiński Bachmut to pole walki, ale dociera tam pomoc z Chorzowa. Pomoc, której ciągle potrzeba. Ruszyła internetowa zbiórka.

Od ponad roku między Chorzowem a Bachmutem busem kursuje Iwan. Przewozi m.in. żywność, leki i ubrania. W akcję pomocy zaangażowany jest mieszkający w Chorzowie brat Iwana – Sasha i jego chorzowscy sąsiedzi.

- Zaprzyjaźniony piekarz piecze na wyjazdy chleb po kosztach mąki. Na front pojechały też blachy, z których w Bachmucie robili piecyki - kozy do gotowania dla ludzi mieszkających w piwnicach - wymienia Ryszard Serotnik z chorzowskiej firmy Dziki Bill, pomagający w akcji humanitarnej.

„Pomagamy dalej, bo poczuliśmy więź z Bachmutem”

Bus z Chorzowa, czasem w większej kolumnie, dojechał na front już ponad 30 razy. Był ostrzeliwany, ale zawsze udało mu się dowieźć do Bachmutu posiłki dla około tysiąca osób. Samochód po drodze zwykle zatrzymuje się w szpitalach w Ukrainie, w których z darów korzysta od 50 do 100 osób.

- W marcu zeszłego roku takich zbiórek charytatywnych było pełno, ale mało oddolnych inicjatyw przetrwało próbę czasu - ocenia Serotnik. - My pomagamy dalej, bo poczuliśmy więź z Bachmutem, jego mieszkańcami i stacjonującymi tam żołnierzami. Przed rosyjską inwazją to miasto nie różniło się przecież znacząco od naszego Chorzowa – podkreśla.

Na aukcję trafiła flaga z podpisami obrońców Bachmutu

W Chorzowie ruszyła kolejna akcja pomocy dla walczącej Ukrainy. W podziękowaniu za wcześniejszą pomoc sąsiedzi Sashy otrzymali od ukraińskich przyjaciół flagę z podpisami obrońców Bachmutu. Teraz została wystawiona na internetową aukcję.

- Flagę przekażemy osobie, która wpłaci najwięcej, ale do udziału zapraszamy wszyskich chętnych - każda złotówka ma znaczenie - przekonuje Ryszard Serotnik.

Na co przekażą środki? Na pomoc humanitarną w Bachmucie. - Wielu rzeczy, nie ma sensu wozić z Polski, takich jak np. żywność z krótką datą ważności. Dlaczego zbieramy fundusze, za które Iwan zrobi zakupy na miejscu i przekaże najbardziej potrzebującym – dodaje.

Bachmut od wielu miesięcy jest miejscem, w którym toczą się regularne walki. W efekcie miasto zostało całkowicie zrujnowane. - Wracam cały czas do tych samych miejsc, ale za każdym razem kogoś brakuje - przyznaje smutno Iwan.

Link do internetowej aukcji: https://zrzutka.pl/bus

Chorzów Rynek Urząd Miasta

Może Cię zainteresować:

10 najważniejszych wydarzeń 2022 r. w Chorzowie

Autor: Maciej Poloczek

01/01/2023

Kalendarz Kopalnie Śląska na 2023 rok 4

Może Cię zainteresować:

"Kopalnie Śląska". Kalendarz na 2023 rok z autorskimi grafikami. Ukraińscy autorzy zbierają pieniądze na nakład

Autor: Redakcja

11/09/2022

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon