Wybór i zarządzanie kontem osobistym – przydatne wskazówki

Niemal każdy Polak posiada chociaż jedno konto osobiste. Ten podstawowy rachunek służy mu przede wszystkim do przechowywania środków i wykonywania codziennych płatności. Wybór oferty konta bankowego – czym się kierować, aby odpowiadała na potrzeby klienta?

Smiling businessman eyeglasses sitting by table cafe with laptop computer while using smartphone writing something 1

Podstawowe informacje o koncie osobistym

Rachunek oszczędnościowo-rozliczeniowy (ROR) powszechnie nazywany kontem osobistym to bardzo popularny produkt bankowy, na który według danych z 2021 roku zdecydowało się już 96% klientów z Polski.

Jak wskazuje sama jego nazwa, konto wykorzystywane jest do przechowywania i dysponowania środkami finansowymi. Konto osobiste różni się od rachunku oszczędnościowego brakiem oprocentowania, dlatego raczej nie sprawdza się do przechowywania pieniędzy w celu ich powiększenia ich sumy.

Wraz z otwarciem konta osobistego klient banku otrzymuje odpowiadającą mu kartę debetową (w formie fizycznej bądź wirtualnej). To właśnie przy jej pomocy może dokonywać wygodnych płatności bezgotówkowych w sklepach i nie tylko.

Rachunek ROR może także służyć do robienia zakupów w sieci, regulacji bieżących rachunków czy też odbierania wypłaty od swojego pracodawcy. Jest to więc bardzo przydatne narzędzie, bez którego trudno byłoby obejść się w życiu codziennym.

Powszechność produktu bankowego, jakim jest konto osobiste, wiąże się również z jego dużą dostępnością i łatwością skorzystania z oferty wybranej instytucji. Najczęściej możliwe jest nie tylko założenie konta w jednej z placówek stacjonarnych banku, ale i online.

Wystarczy, że klient wypełni odpowiedni wniosek przez internet, a następnie podpisze umowę, która zostanie dostarczona pod wskazany adres. W wielu przypadkach istnieje również możliwość podpisania umowy online przy pomocy specjalnie wygenerowanego kodu.

Wówczas użytkownik potwierdza swoją tożsamość, np. przy pomocy aplikacji mobilnej, przelewu weryfikacyjnego z innego konta osobistego czy też e-dowodu.

Jak znaleźć darmowe konto osobiste?

Wiele banków oferuje swoim klientom darmowe otwarcie oraz prowadzenie rachunku ROR. Niektóre instytucje wymagają wówczas spełnienia określonych warunków, np. wykonania przynajmniej jednej transakcji przy pomocy karty lub szybkich płatności mobilnych w ciągu miesiąca. Nie brakuje jednak banków, które proponują takie zasady bez dodatkowych wymogów.

Oczywiście korzystanie z rachunku ROR może wiązać się z naliczaniem innych opłat. Wśród nich wymienia się m.in. koszt korzystania z karty czy wypłat z bankomatów.

Warto więc porównać poszczególne oferty banków tak, aby znaleźć opcję dopasowaną do swoich wymagań i potrzeb. Za sprawą odpowiedniego wyboru rachunku korzystanie z jego funkcjonalności może okazać się zupełnie darmowe.

Narzędziami, które znacznie ułatwiają odnalezienie najkorzystniejszej oferty rachunku ROR, są porównywarki i rankingi kont osobistych. Co ważne, z większości z nich, np. rankingu dostępnego pod adresem www.wktorymbanku.pl/ranking-kont-osobistych/, można korzystać bezpłatnie.

Ranking zestawia ze sobą opcje proponowane przez kilka różnych banków, dzięki czemu pozwala porównać je m.in. na podstawie opłat za poszczególne usługi, warunków cenowych, funkcjonalności oraz dodatkowych korzyści oferowanych przez instytucję w zamian za wybranie danej oferty.

Konto osobiste – oferta a potrzeby użytkownika

Idealne konto bankowe jest w pełni dopasowane do potrzeb swojego właściciela. Aby znaleźć taką ofertę, należy zwrócić szczególną uwagę na opłaty pobierane w wyniku korzystania z poszczególnych funkcji.

Mimo że początkowo mogą wydawać się one stosunkowo niewielkie i mało istotne, finalnie składają się na rzeczywiste koszty, z którymi będzie musiał liczyć się klient banku w dłuższej perspektywie czasu.

W przypadku osób, które nie mają szczególnych wymagań i oczekują wyłącznie podstawowych funkcjonalności konta, dobrym rozwiązaniem będzie wybór najtańszej opcji (brak opłat za prowadzenie rachunku, jak najniższe koszty lub jak najkorzystniejsze warunki darmowych płatności kartą oraz wypłat z bankomatów).

Z kolei klienci, którzy regularnie korzystają z danej funkcji, np. wypłat gotówki z bankomatów w różnych miejscach w kraju i za granicą albo przelewów na rachunki z różnych instytucji powinny zwrócić uwagę na cennik tej usługi.

W niektórych przypadkach korzystnym rozwiązaniem może okazać się założenie dodatkowego konta. Przykładowo klienci, którzy regularnie wykonują transakcje w obcych walutach lub często wyjeżdżają za granicę, mogą założyć w jednym banku zarówno konto osobiste, jak i walutowe. Często możliwe jest podpięcie rachunków do jednej karty, co znacznie ułatwia operowanie zgromadzonymi środkami finansowymi.

Zarządzanie rachunkiem ROR a mobilna aplikacja bankowa

Obecnie niebagatelne znaczenie dla klientów ma funkcjonalność oferowanej przez bank aplikacji mobilnej. Takie narzędzie można już znaleźć w portfolio większości instytucji.

Co więcej, dane z 2022 roku pokazują, że ponad 13% konsumentów obsługuje swoje rachunki wyłącznie przy pomocy smartfona, wobec czego całkowicie rezygnuje z korzystania z bankowości stacjonarnej.

Wybierając konto osobiste, warto więc zwrócić uwagę na aplikację bankową. Kluczowe znaczenie ma jej intuicyjność, łatwość obsługi oraz czytelność. Użytkownik powinien mieć możliwość szybkiego i bezproblemowego sprawdzenia stanu konta, historii rachunku czy wykonania przelewu.

Oprócz tego aplikacje mobilne oferują szereg innych funkcjonalności, które ułatwiają efektywne zarządzenia pieniędzmi zgromadzonymi na koncie. Są to m.in. analiza wydatków i przychodów w określonym przedziale czasowym, funkcja automatycznego wykonywania przelewów, np. w celu regulacji stałych rachunków.

Niezwykle istotne jest również, aby dostęp do rachunku bankowego był odpowiednio zabezpieczony. Z tego względu aplikacja powinna pozwalać na szybkie zastrzeżenie karty, np. w razie jej kradzieży lub zgubienia. Dobrze, jeśli oprogramowanie umożliwia również dwuetapową weryfikację podczas logowania (jest to szczególnie przydatne w przypadku utraty smartfona).

Subskrybuj chorzowski.pl

google news icon